Męska siła: refleksje po warsztatach w nurcie Gestalt z Peterem Schulthessem

27.05.2019

Minone 4 dni to dla mnie intensywne doświadczanie kontaktu emocjonalnego w męskim towarzystwie.
Kontakt z własnymi emocjami, ich wyrażanie, poszukiwanie ich umiejscowienia w ciele i komunikowanie w opartej o zaufanie relacji z innymi mężczyznami jest dla nas facetów często bardzo trudne.
Normy kulturowe, różnego rodzaju presje, historie rodzinne i doświadczenia zebrane na przestrzeni życia powodują, że chcemy być postrzegani jako silni, skuteczni, pewni.
Unikamy kontaktu z własną wrażliwością, odczuwamy napięcie, redukujemy je na różne niekonstruktrywne sposoby: agresję w stosunku do najbliższych, wybuchy złości, używki, przepracowywanie się, ucieczkę od problemów, obciążanie innych poczuciem winy za to co nas spotyka.
To ogromny ciężar, który odcina od emocji, czasem powoduje pogubienie i najczęściej frustruje, wpływa na to jak się czujemy, rezonuje na relacje w związkach, rodzinach z których pochodzimy i rodzinach, które tworzymy.
Role które w życiu pełnimy: partnerów, mężów, rodziców, synów, kolegów. przyjaciół, szefów, podwładnych, etc. i po prostu bycie mężczyzną w całym spektrum doświadczania emocji jest trudne i wymaga skontaktowania się z tym wszystkim co czujemy, skąd się to wzięło i dokąd nas może zaprowadzić.
To zawsze indywidualna droga, proces i czas.

Takiej energii doświadczyłem w ostatnich dniach w gronie innych, silnych wewnętrznie mężczyzn, którzy pracują nad sobą na różne sposoby.
Dziękuję za to i życzę wszystkim innym mężczyznom, aby odważyli się rozpocząć pracę nad przeżywaniem swoich emocji, doświadczaniem ich i otwieraniem się na innych.
Sposoby mogą być rózne: rozmowa z przyjacielem, sport, czas na łonie przyrody, własna terapia, kontakt z innymi, mądrymi facetami czy warsztaty takie jak ten. Pewnie jest wiele innych.
Wymieniam własne i kibicuję wszystkim mężczyznom w ich drodze do budowania męskiej siły. To ważne kroki na ścieżce do bycia szczęśliwym człowiekiem. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *