Artykuły

15.09.2021

Terapia to NIE WSTYD – Kampania Społeczna w piątek w Łodzi w Port Łódź można skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychologicznych.

Link do wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/1073865626485930?ref=newsfeed

14.09.2021

Pojęcie Wypalenia Zawodowego zostało zdiagnozowane w amerykańskiej literaturze psychologicznej w połowie lat 70. Herbert J. Freudenberger, amerykański psychiatra, w autorskim artykule użył określenia wypalenie do oznaczenia stanu wyczerpania jednostki spowodowanego nadmierną ilością zadań. Wypalenie zawodowe może dotyczyć zarówno młodszych, jak i starszych pokoleń. Może definiować je: emocjonalne wyczerpanie, cynizm i depersonalizacja lub obniżone poczucie dokonań osobistych.

Obecnie Wypalenie Zawodowe jest zjawiskiem coraz częstszym, a jego skutki dotykają coraz większą liczbę osób.

Zjawisko to zyskało szczególnie na aktualności w 2020 r. w kontekście pandemii COVID-19, gwałtownego upowszechnienia pracy zdalnej, a także pogorszenia bezpieczeństwa zawodowego pracowników. Był to czas, kiedy wiele osób straciło cenny work-life balance, gdzie zatarta została granica między życiem prywatnym, a zawodowym.

Już w 2019 WHO zaktualizowało wersję Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11, w której wyszczególniono wypalenie zawodowe jako stan chorobowy.

Przy opisie zjawiska wypalenia zawodowego należy także wspomnieć o jego konsekwencjach. Są one bardzo szerokie i mogą oddziaływać nie tylko bezpośrednio na jednostkę, lecz także na otoczenie, w którym ona funkcjonuje. Najbardziej charakterystyczne i zauważalne to:
– spadek jakości pracy,
– zaburzenia nastroju (nerwice, depresje),
– dolegliwości psychosomatyczne (bóle kręgosłupa, migreny),
– praca postrzegana jako zagrożenia dla „ja”.

Istnieje wiele sposobów i technik, które mogą chronić przed wypaleniem zawodowym. Najczęściej polecane w literaturze to:

– poprawne zarządzanie emocjami,
– zredukowanie wagi wydarzeń, poprzez ustanowienie dystansu do nich,
– redukcja niepewności poprzez budowanie samooceny,
– techniki relaksacyjne (np. medytacja).

Celem włączenia do kalendarza świąt nietypowych Dnia Walki z Wypaleniem Zawodowym jest:

• podniesienie świadomości i edukowanie społeczeństwa, uświadomienie pracodawcom skali zjawiska oraz przedstawienia dobrych praktyk, a także wezwanie do zadbania o właściwą kulturę pracy,

• wypracowanie oraz promowanie istniejących dobrych praktyk w zakresie dbałości o zdrowie psychiczne pracowników i zapobiegania syndromowi wypalenia zawodowego i dalszych konsekwencji zdrowotnych,

• wdrożenie programów psychoedukacyjnych wspierających proces rozpoznawania wypalenia zawodowego oraz zapobiegania rozwojowi tego syndromu i dalszego przekształcania się w jednostki chorobowe.

(źródło: www.kalbi.pl)

10.09.2021

10 września – Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

6.09.2021

Zapraszam w środę do Kinoteka PKiN na film i debatę w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

https://zwierciadlo.pl/kultura/523218,1,ludzie-nas-skrzywdzili-wiec-ludzie-musza-nam-pomoc-zapraszamy-na-pokaz-filmu-album-rodzinny-i-debate.read?fbclid=IwAR0UUk3nSy1dJjqYrzN6okDong7MRyliLfT6lBCIKZ4R0Nu72FZAmHlkigQ

16.08.2021

Poznajcie Hanię.
Dla mnie osobiście jest Superbohaterką.
Jak wszystkie dzieci, które w konsekwencji ciężkiej choroby i doświadczenia walki o życie noszą w sobie emocjonalną mądrość, której często brak wielu dorosłym.
Znam Hanię całe jej życie i ze wzruszeniem obserwuję z jaką pogodą ducha i ciekawością świata cieszy się każdym dniem.
W jakimś sensie uczy mnie – choć pewnie o tym nie wie, sic! 😉 – jak czerpać radość z małych cudów codzienności: oddychania, samodzielnego poruszania się, możliwości podejmowania własnych decyzji, doświadczania relacji, w których chcę być.
Pani profesor Haniu, moc serdeczności od wuja!
Jak śpiewał klasyk: ” biegaj, skakaj, lataj, pływaj, w tańcu, w ruchu wypoczywaj!”
💚

8.07.2021
O edukacyjnej i psychoterapeutycznej mocy filmu w pracy z pacjentami i grupami szkoleniowymi opowiadam w ostatnim numerze Biuletynu Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu.
Cały tekst znajdziecie w zakładce Biuletyn na stronie PTPSR:
https://www.ptpsr.pl/wp-content/uploads/2021/02/Polski-Biuletyn-BSFT-nr-3_internet.pdf 
Zapraszam do lektury 🙂

26.06.2021
Z założenia nie pracuję w soboty, ale czasem robię wyjątki, bo kino to moja słabość 😉 i ogromna przyjemność pracy z twórcami filmowymi, reżyserami i scenarzystami nad budową wiarygodnych psychologicznie postaci w ich projektach filmowych.

23.06.2021
Kto ma zdrową więź z ojcem, ten wie jak pierwiastek męski jest ważny, aby uczyć się życia, czerpać z doświadczenia, czuć wsparcie i zbudować w sobie moc płynącą z dobrej męskości ojca.

Kto stracił ojca i miał tą więź, ma co pamiętać i pielęgnować w sobie, aby energia ojca dalej żyła w kolejnych pokoleniach i ważnych relacjach.

Kto nigdy nie miał ojca lub go nie poznał, może przyglądać się dobrym mężczyznom, którzy potrafią przeżywać emocje i je okazywać, aby wziąć dla siebie od mądrych i czułych mężczyzn, dobrą „ojcowską” siłę.

Kto miał ojca i dostał od niego ból i cierpienie ma prawo zrzucić z siebie poczucie winy, jeśli chroniąc siebie, musiał przerwać toksyczną więź.

Kto znalazł ojca w innym dojrzałym mężczyźnie w swoim życiu i dzięki tej więzi zbudował się na nowo, ma prawo cieszyć się tym, jak tylko potrafi.

Są różne oblicza ojcostwa.
Czerpmy siłę i radość z tych, które nas wzmacniają.

22.06.2021
Dziękuję za zaproszenie od TZMO SA oraz Fundacja TZMO SA.
Dziś miałem ogromną przyjemność podzielić się doświadczeniem pracy w projektach dla personelu medycznego, szpitali oraz branży beauty i opowiedzieć o dobrej komunikacji w relacji pacjent/klient – pracownik sklepu medycznego, która podnosi poczucie bezpieczeństwa i zaufania do personelu, aby w możliwie najlepszy sposób umieć zareagować na potrzeby pacjentów i klientów w obszarze ochrony zdrowia i podnoszenia jakości życia, serwując możliwie najlepszy obsługę nastawioną na pacjenta/klienta i sprzedaż doradczą opartą na wartościach oraz inteligencji emocjonalnej.
Oby jak najwięcej takich projektów kierowanych do personelu medycznego.

7.06.2021
W miniony weekend wspólnie z twórcami filmu „Proste rzeczy” reżyserem Grzegorzem Zaricznym i aktorką Magdaleną Sztorc byłem gościem Martyny Harland na zajęciach dla studentów filmoznawstwa Uniwersytetu SWPS opowiadając o możliwościach wykorzystania filmów w edukacji, pomocy psychologicznej i psychoterapii.
Dziękuję za zaproszenie 🙂

2.06.2021
O psychologii dojrzałości i niedojrzałości emocjonalnej mężczyzn w relacjach i związkach opowiadam w rozmowie dla miesięcznika Zwierciadło.

https://zwierciadlo.pl/psychologia/521802,1,mezczyzna-w-typie-piotrusia-pana–nie-potrafi-czy-nie-chce-dorosnac.read 

26.04.2021
W majowym numerze Magazynu Sens Psychologia dla Ciebie opowiadam o psychologicznym syndromie Piotrusia Pana i procesie dojrzewania do emocjonalnej dorosłości.

12.04.2021
Jaki jest współczesny singiel i z czym się mierzy w dzisiejszym świecie relacji?
Odpowiadam m.in. na te pytania w rozmowie dla Wydawnictwa Zwierciadło:
https://zwierciadlo.pl/psychologia/wspolczesny-singiel-jaki-jest-i-czego-poszukuje

5.04.2021
Z książką Natalii de Barbaro jest jak ze spotkaniem z dobrym przyjacielem, dającym swoją uważność i dzielącym się swoją historią, w których możesz przejrzeć się i zobaczyć kawałek własnych doświadczeń.
Pomimo tego, że „Czuła przewodniczka” to głos kobiecy wspierający przede wszystkim kobiety w poszukiwaniu swojej drogi dbania o siebie i zrzucania gniotącego ciężaru różnych presji płynących z przemocowych schematów rodzinnych i kulturowych, to jako mężczyzna słucham tej opowieści, nie chcąc uronić niczego, co jest mi bliskie, bo znane z własnych relacji z kobietami.
W końcu my mężczyźni doświadczamy kontaktu z matkami, siostrami, żonami, partnerkami, córkami, przyjaciółkami, koleżankami, sąsiadkami i często nie mamy pojęcia jaka historia stoi za chłodem, nieśmiałością, poświęceniem, złością, nieufnością, delikatnością, kruchością, agresją, bezsilnością, potrzebą rywalizacji i wieloma postawami przepełnionymi emocjami, których nie rozumiemy lub co gorsza nie chcemy ich uznać albo bagatelizujemy, dając sobie natychmiastowe prawo do ocen, protekcjonalnego tonu, prześmiania czy negowania.
Wsłuchanie się w opowieść o czułej przewodniczce, którą każda kobieta w sobie nosi, choć nie każda zdaje sobie z tego sprawę, nie każda ma z nią kontakt i nie zawsze umie się na niej wesprzeć, dla nas facetów jest okazją do tego, aby skontaktować się ze swoim czułym przewodnikiem czyli sojusznikiem w budowaniu równowagi pomiędzy siłą, a wrażliwością.
Jestem spokojny o to, że to opowieść nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn, którzy mogą czerpać z niej garściami, aby kierować się w stronę wewnętrznego spokoju dzięki równowadze pomiędzy czułością, a chropowatością, której w przepływie kobiecej i męskiej energii tak bardzo wzajemnie od siebie potrzebujemy.
Czytajcie Panowie dla własnego dobra czyli dla zdrowych emocjonalnie relacji z kobietami w Waszych życiach, aby wejść w ich emocjonalny świat, wspierając je wtedy, kiedy potrzebują od Was , aby być wysłuchane i nic więcej nie potrzeba Panowie wtedy robić. Nie trzeba oceniać, radzić, ani rozwiązywać za nie ich problemów, tylko być i wzmacniać poprzez obecność i wiarę w to, że są dla siebie najlepszymi doradcami we wzrastaniu w siłę.
A jeszcze bardziej, niż czytać warto posłuchać w formie audiobooka, w pogłębiającej emocjonalne doświadczenie tej opowieści, dzięki kojącemu głosowi Mai Ostaszewskiej.
„Czułą przewodniczkę” stawiam obok „Biegnącej z wilkami”, „Czasem święta, czasem ladacznica”, „Żelaznego Jana” i „Czasem czuły, czasem barbarzyńca” czyli moich książek drogowskazów na drodze ku budowaniu porozumienia pomiędzy żeńskim i męskim pierwiastkiem.

19.02.2021
Z perspektywy mężczyzny psychologa o tym, z jakiego powodu facetom trudno jest budować zdrowe emocjonalnie relacje i co zrobić, aby to było możliwe.
Do poczytania w marcowym Magazynie SENS Psychologia dla Ciebie.

14.02.2021
O przyczynach przemocy wobec zwierząt w reportażu Radia Łódź:
https://www.radiolodz.pl/broadcast_posts/67588-od-milosci-do-nienawisci-jaki-jest-nasz-stosunek-do-zwierzat-radio-lodz-w-kazdej-sprawie

08.02.2021
W piątek przyjąłem drugą dawkę szczepionki przeciwko COVID – 19.
Przed szczepieniem po raz drugi wypełniłem arkusz wywiadu zdrowotnego, zostałem osłuchany przez przez lekarza kwalifikującego do szczepienia, potem ukłucie igłą, 15 minut czekania na reakcję organizmu i po wszystkim.
Poza bólem mięśniowym wokół wkłucia, który otrzymuje się drugą dobę, nie pojawiły się żadne inne dolegliwości.
Od jutra będę normalnie przyjmował pacjentów z zachowaniem dotychczasowych zasad higieny i jestem spokojniejszy o swoje oraz ich zdrowie, ponieważ podjąłem decyzję o szczepieniu.
Uznaję, że każdy ma prawo mieć swoje pytania, czy wątpliwości dotyczące takiej decyzji i szanuję indywidualne wybory.
Jednocześnie życzę nam wszystkim, abyśmy dbali o wspólne bezpieczeństwo w każdy możliwy sposób, aby czas wirusa skutkujący w tak wiele trudnych konsekwencji zdrowotnych, społecznych, psychologicznych i ekonomicznych dla nas wszystkich jak najszybciej odszedł w zapomnienie.

10.01.2021
O świecie emocji mężczyzn w relacjach z perspektywy mężczyzny psychologa w rozmowie dla wydawnictwa „Zwierciadło”:
https://zwierciadlo.pl/psychologia/czy-mit-mezczyzny-jako-samotnego-wilka-jest-nadal-aktualny

1.01.2021
Wyobraźnia i wrażliwość to moje pierwsze skojarzenia ze sztuką BANKSY.
Dlatego pełni istotną rolę w moim otoczeniu. Przypomina mi, że o to co autentycznie ważne w życiu, trzeba dbać każdego dnia:
o swoje zdrowie,
wewnętrzny spokój,
poczucie sensu tego, co się robi,
odpoczynek i rozwój,
bliskość z
ludźmi, którzy wnoszą radość w nasze życie,
szacunek dla siebie rozumiany jako uważność na korzystanie z własnych możliwości i uznanie dla swoich ograniczeń.
Po to, by nie walczyć ze sobą, lecz być dla siebie wsparciem i traktować się dobrze.
Prace BANKSY często poruszają motyw dziecka, które cierpi, jest pozostawione samo sobie, porzucone, przerażone.
Patrząc na te prace zawsze myślę o tym, że każdy z nas, dorosłych ma w sobie takie emocjonalne dziecko i jakąś historię, która kładzie cień na to, jak w dorosłym życiu potrafimy lub nie umiemy dbać o to, co autentycznie ważne, bo twórczość czyli wyobraźnia i serce oraz wrażliwość zostały kiedyś zranione.
Dla mnie, to jest przesłanie wielu prac BANKSY.
Dlatego nasze wewnętrzne, emocjonalne dziecko potrzebuje, aby o nie zadbać i tego wszystkim życzę na Nowy Rok.
Zadbania o siebie w każdy możliwy i dostępny sposób.
Twórczego otwarcia na rozwój i wrażliwej czułości, na to, by wiedzieć, kiedy trzeba się zatrzymać i odpocząć.

“Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku.
Nie ma dzieci – są ludzie.”

Janusz Korczak

 

24.12.2020
Jak co roku witam tą pieśnią świąteczny czas, ponieważ jest dla mnie symbolem najważniejszego czyli więzi z ludźmi, których kocham, za którymi tęsknię i którzy robią mi życie.
W tym roku posłuchałem sobie Chrisa już kilka razy, inaczej niż w poprzednich latach.
Jeszcze bardziej doceniam relacje, jeszcze mocniej odczuwam jak dobrze jest tęsknić, bo to oznacza, że są ważni ludzie, których mam możliwość otulić tym uczuciem.
W te święta nie spędzę czasu z większością z nich tak jakbym chciał, ale cieszę się, że mam to szczęście tęsknić i wiem, że nie każdy z nas ma ten luksus.
Dlatego tym bardziej życzę Wam, aby te święta były czasem wypełnionym uważnością na te chwile, które możemy spędzić z bliskimi, jeśli mamy ten przywilej, aby ich mieć obok siebie i jednocześnie pobyciem ze wspomnieniami tego, co wnieśli w nasze życie, jeśli fizycznie nie możemy już poczuć ich obecności.
Bądźcie zdrowi, bądźcie blisko ze sobą w każdy możliwy, może metafizyczny, a może kosmiczny sposób.
Spokojnych na tyle, na ile to możliwe Świąt.

1.12.2020
Z ogromną przyjemnością rozpoczynam współpracę z Akademią Scenariopisarstwa StoryLab.pro, gdzie prowadzę zajęcia z psychologii w filmie, edukując przyszłych scenarzystów oraz profesjonalistów z branży filmowej w obszarze projektowania wiarygodnych psychologiczne postaci.
https://storylab.pro/author/robert-milczarek/

25.11.2020
W grudniowym wydaniu Magazynu „Sens Psychologia dla Ciebie” opowiadam o psychologicznych aspektach samotności w relacjach i związkach.

18.11.2020
O psychologii męskiej rywalizacji w na stronach wydawnictwa Zwierciadło:
Męska rywalizacja – Zwierciadło, listopad 2020

14.09.2020
Jak rywalizują współcześni mężczyźni? O co dziś warto walczyć? Wspólnie z psychologiem sportu Dariuszem Parzelskim szukamy odpowiedzi w październikowym numerze miesięcznika SENS Psychologia dla Ciebie.

9.07.2020
W sierpniowym magazynie Sens – Psychologia dla Ciebie: rozmowa ze mną oraz psychoterapeutką Agatą Wilską o lęku w kontekście popkultury i filmów w gatunku horrory, czyli dlaczego lubimy się bać w kinie? Do nabycia w salonach prasowych.

11.05.2020
W ramach Festiwalu Millennium Docs Against Gravity będę miał przyjemność opowiedzieć o terapeutycznej funkcji twórczości:
https://mdag.pl/17/pl/warszawa/news/Pelny-program-DOCS-AGAINST?fbclid=IwAR0G7Rh9dqOWes_WznmHodghVK19Bz65Kgidl2K_VGvPC-4_PyXXXUuhfCE

4.05.2020
Relacje w związkach dla Miesięcznika Zwierciadło:
https://zwierciadlo.pl/psychologia/mezczyzni-przestali-flirtowac-dlaczego-o-relacjach-damsko-meskie-dzis

27.05.2019
Męska siła:
http://www.robertmilczarek.pl/index.php/2019/05/27/meska-sila-refleksje-po-warsztatach-w-nurcie-gestalt-z-peterem-schulthessem/

27.03.2019
„Narcyzi są wśród nas” czyli o życiu z osobowością narcystyczną:
http://www.robertmilczarek.pl/index.php/2019/03/27/narcyzi-sa-wsrod-nas/

10.03.2019
O psychologii relacji: rodzic  – dorastające dziecko na przykładzie filmu „Córka trenera”:
http://seanspsychologiczny.pl/corka-trenera-milosc-pot-i-lzy/

22.02.2019
„Weź rozmawiaj, weź nie hejtuj” czyli o róźnicach pomiędzy krytyką, a hejtem:
http://www.robertmilczarek.pl/index.php/2019/02/22/wez-rozmawiaj-wez-nie-hejtuj/

6.01.2019
O chorobie alkoholowej na przykładzie filmu „Zabawa, zabawa”:
http://seanspsychologiczny.pl/zabawa-zabawa-choroba-alkoholowa-w-wersji-premium/

24.10.2018
O zespole stresu pourazowego – PTSD na przykładzie filmu „53 wojny”:
http://seanspsychologiczny.pl/53-wojny-zyc-lub-umrzec-razem-z-toba/

23.10.2018
O sposobach przechodzenia przez żałobę na przykładzie filmu „Pierwszy człowiek”:
http://seanspsychologiczny.pl/pierwszy-czlowiek-jak-daleko-siega-milosc/

29.09.2018
O wpływie technologii na relacje międzyludzkie na przykładzie filmu „Searching”:
http://seanspsychologiczny.pl/searching-w-poszukiwaniu-bliskosci-w-cyfrowym-swiecie/

17.05.2018
O kryzysach rodzicielstwa na przykładzie filmu „Tully”:
http://seanspsychologiczny.pl/tully-krew-pot-i-macierzynskie-lzy/

15.01.2018
O neurozach współczesności na przykładzie filmu „Atak paniki:
http://seanspsychologiczny.pl/atak-paniki-histerie-i-leki-wspolczesnosci/

12.01.2018
O traumie na przykładzie filmu „Gniew:
http://seanspsychologiczny.pl/gniew-przejmujace-studium-traumy/

27.11.2017
O manipulacji i osobowości o rysie socjopatycznym na podstawie filmu „Miss Sloane”:
http://seanspsychologiczny.pl/miss-sloane-brutalny-instruktaz-polityki/

25.11.2017
O tym jaki wpływ ma na nas system rodzinny na przykładzie filmu „Cicha noc”:
http://seanspsychologiczny.pl/cicha-noc-rodziny-portret-wlasny/

15.11.2017
O genezie uzależenienia i terapii uzależnień na przykładzie filmu „Najlepszy”:
http://seanspsychologiczny.pl/najlepszy-ekstremalny-trening-zycia/

6.11.2017
O sposobach wyrażania emocji na przykładzie filmu ‚Borg / McEnroe”:
http://seanspsychologiczny.pl/borg-mcenroe-braterstwo-rakiet/

25.09.2017
O procesie przechodzenia przez traumę na przykładzie filmu ‚Ptaki śpiewają w Kigali”:
http://seanspsychologiczny.pl/ptaki-spiewaja-w-kigali-jest-zycie-po-koncu-swiata/

27.08.2017
O zasadach dobrej komunikacji w relacji dorosły – dziecko na przykładzie filmu „Obdarowani”:
http://seanspsychologiczny.pl/obdarowani-gifted-lekcja-dla-doroslych-jak-sie-komunikowac-i-nie-komunikowac-z-dziecmi/

26.07.2017
O psychologicznych problemach wieku dorastania na przykładzie serialu „Trzynaście powodów”:
http://seanspsychologiczny.pl/serial-netflix-trzynascie-powodow-porcelanowy-swiat-dorastania/

24.07.2017
O przełamywaniu rutyny i potrzebie pielęgnowania emocji między partnerami w związku na przykładzie filmu „Paryż może poczekać”:
http://seanspsychologiczny.pl/paryz-moze-poczekac-paris-can-wait-z-zyciem-czekac-nie-ma-co/

19.07.2017
O kryzysie i samotności w związku na przykładzie filmu „Wspomnienie lata”:
http://seanspsychologiczny.pl/wspomnienie-lata-na-transatlantyk-2017-tragedie-antyczne-w-rodzinnej-codziennosci/

18.07.2017
O miłości dojrzałej i pielęgnowaniu kobiecości dojrzałej na przykładzie filmu „50 wiosen Aurory’:
http://seanspsychologiczny.pl/50-wiosen-aurory-na-transatlantyk-2017-milosc-nie-slyszala-o-metryce/

16.07.2017
O dysfunkcjach rodzinnych i psychologicznych mechanizmach obronnych dorastającej młodzieży na przykładzie filmu „American Honey”:
http://seanspsychologiczny.pl/american-honey-na-transatlantyk-2017-uciec-aby-przetrwac/

9.07.2017
O kryzysie wieku średniego na przykładzie filmu „Facet do wymiany”:
http://seanspsychologiczny.pl/facet-do-wymiany-rockn-roll-wygladasz-wiec-jestes/

3.07.2017
O potrzebie międzypokoleniowego porozumienia na przykładzie filmu „W starym dobrym stylu”:
http://seanspsychologiczny.pl/w-starym-dobrym-stylu-czyli-jak-wazne-jest-miedzypokoleniowe-porozumienie/

1.07.2017
O dobroczynnym wpływie zwierząt na nasze zdrowie i życie – polecam filmy o takiej tematyce dla całej rodziny:
http://seanspsychologiczny.pl/o-relacji-czlowieka-z-psem-w-kinie-co-dostajemy-od-czworonoznych-przyjaciol/

16.06.2017
O poszukiwaniu równowagi życiowej na przykładzie filmu „Tony Erdmann”:
http://seanspsychologiczny.pl/toni-erdmann-tragikomedia-ku-przestrodze-pedzisz-czy-zyjesz/