Artykuły

24.01.2023

Ej nie kłóć się!
No po co?
Bliższy mi mój spokój, niźli moja racja.
Wolisz mieć rację czy relację?
Nie odpuszczę!
No, zgoda…?
Różnie reagujemy, różnie myślimy o sporze, różne emocje w nas budzi.
A Ty jak się kłócisz?

O energii konfliktu i jego zasilającej relację mocy opowiadałem w Jedynce- Programie 1 Polskiego Radia.
Można posłuchać tutaj, jak się uzna, że się chce, a jak nie, to nie trzeba, choć można 😉
https://jedynka.polskieradio.pl/artykul/3108193,Porozumienie-wymaga-dojrzalosci-emocjonalnej-Jak-klotnia-moze-prowadzic-do-zgody
#jedynka #polskieradio #psychologiakonfliktów

19.01.2023

Uwaga chwalimy się z red. Izabelą Berkowską hehe 😉

… bo już jutro w godzinach 9 – 12 będziemy rozmawiać o szpanowaniu, nadmiarowej skromności made in PL i adekwatnej ocenie stanu bycia oraz posiadania, której się społecznie dopiero uczymy:

Po co mówimy o sobie?
Kiedy mamy się czym podzielić i mamy do tego prawo?
A kiedy szukamy poklasku z braku oparcia w sobie?

#RadioŁódź na 99.2 FM w Łodzi i online od Tarnawy Niżnej po Biegun Południowy, to the moon and back!
Zapraszamy 🙂

17.01.2023

Ubiegły piątek to praca dla DACHSER i warsztat facylitowany dla grupy HR Business Partnerek i Partnerów.
Dziękuję za organizację Konsorcjum Gamma | projektgamma.pl, a zespołowi HR Dachser za otwartość na wymianę doświadczeń i współpracę nastawioną na rozwiązania. 🙂

#hr #hrbp #dachser #projektgamma #robertmilczarek

16.01.2023

Akademia Powieściopisarstwa w StoryLab.pro – moduł 3 narzędzi psychologicznych w pracy dramaturgicznej nad ciekawymi i wiarygodnymi literacko historiami.
Dziś wspólnie ze słuchaczkami i słuchaczami zajmowaliśmy się ekspresją zachowań i siłą zróżnicowanego retorycznie języka w procesie tworzenia bohaterów powieści dyplomowych.
Dobry początek tygodnia. 🙂

#psychologia #psychoedukacja #storylabpro

12.01.2023

O tym jakże powszechnym dziś zjawisku rozmawiałem w podcaście w Radiu Łódź.
Do posłuchania pod linkiem:
Samotność ma twarz młodego mężczyzny – podcast

2.01.2023

Poniedziałkowe i wtorkowe przedpołudnie pracuję ze słuchaczami Akademii Powieściopisarstwa w StoryLab.pro rozwijając literackie postaci w projektach dyplomowych pod kątem ich wiarygodności psychologicznej i potencjału dramaturgicznego.
Lubię to 🙂

#psychologia #storylabpro

28.12.2022

Święta i po świętach, więc do pracy trzeba iść…
Ci co chcą, powinni lub muszą.
To bierzemy dziś na tapet od 9.00 z Izabela Berkowska w Radio Łódź temat pracy w zmieniających się okolicznościach społeczno – ekonomicznych.
Żyjemy żeby pracować czy pracujemy żeby żyć?
Jak podejście do pracy jako ważnej części życia zmienia się pokoleniowo, bo czasy się zmieniają.

A jutro po 21.00 temat: jak radzimy sobie z samotnością we współczesnym świecie?
Czy mężczyźni i kobiety przeżywają ten stan bycia tak samo, a może inaczej?
Czy wiek ma wpływ na podejście do samotności?
Zapraszamy na 99.2 FM w Łodzi i https://lnkd.in/dZHB9ii3 Internecie. 🙂
#radiołódź #psychologia

24.12.2022

Jak co roku z Chrisem chcę życzyć wszystkim świątecznie czegoś takiego, co sprawia, że te Święta będą mieć dla Was sens i znaczenie.
Cokolwiek to będzie, niech będzie Wasze, znaczące i zupełnie nieobciążone poczuciem, że musicie lub powinno się.
Niech będzie po swojemu, tak jak tylko to możliwe, jak się chce.
A jak się nie chce i okna będą w smugach, to trudno.
Serdeczności!

21.12.2022

Dziś przywitała się z nami solidnie zima, a ja od stycznia 23 przywitam się z twórcami literackimi, prowadząc zajęcia z psychologii postaci dla powieściopisarzy w ramach Akademii Powieściopisarstwa w StoryLab.pro

19.12.2022

„W wyniku psychoterapii pacjent nie staje się lepszym człowiekiem, nie staje się doskonalszy czy szlachetniejszy w swoich potrzebach i pragnieniach, nie otrzymuje nowej osobowości, nie nabywa umiejętności zabezpieczających go przed kłopotami życiowymi. W wyniku psychoterapii pacjent staje się bardziej świadomy tego, jaki jest i tego, co przeżywa. Staje się bardziej świadomym własnych pragnień i własnych zobowiązań, własnych możliwości i ograniczeń. Staje się bardziej świadomy tego, jaki jest świat, w którym żyje, jacy są ludzie, ci najbliżsi i ci, z którymi musi współdziałać w realizacji swoich celów życiowych; jest bardziej świadomy ich reakcji i wpływu na siebie. Zdolność do bycia świadomym daje mu nowe możliwości kierowania własnym zachowaniem, zgodnie z zamierzonymi celami i zgodnie z dostępnymi możliwościami. Stwarza mu możliwości osiągania tego, co dotychczas wydawało mu się niemożliwe do osiągnięcia. Odzyskuje nadzieję na powrót do realności swojego istnienia, niosącego sukcesy i porażki, radości i cierpienie.”

Jan Czesław Czabała, „Czynniki leczące w psychoterapii”
fot Alexander Krivitskiy

źródło: Laboratorium Psychoedukacji

17.12.2022

Jak co roku wystartowała akcja „List od Mikołaja” organizowanej przez Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę | Empowering Children Foundation.
Można wesprzeć działania fundacji darowizną i jednocześnie przywrócić nadzieję na istnienie dobrych ludzi konkretnemu dziecku, które takiego impulsu potrzebuje.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
#pomocpsychologiczna #psychoedukacja

16.12.2022

„nie narzekaj, inni mają gorzej”, „taki chłop i stęka”, „nie przesadzaj”, „nie bądź miękiszonem”.
Trochę się tego nasłuchałem próbując przez lata mimo bólu dotrzymać kroku osobom zdrowym zaciskając zęby, że co? Że ja nie dam rady?
Wiele osób cierpi na chroniczny ból stawów, kręgosłupa, w konsekwencji wywołujących migrenowe bóle głowy i wiele innych objawów psychosomatycznych, ale nic poza objawowym leczeniem z tym nie robi, żyjąc w przekonaniu, że tak musi być i już.
Jednocześnie mierząc się często z brakiem zrozumienia ze strony najbliższego otoczenia wiele osób nie podejmuje decyzji o pójściu do lekarza i przeprowadzenia specjalistycznej diagnostyki.
Bo szkoda czasu, bo wstyd, bo trzeba twardym być, nie miękkim, bo inni mają gorzej…
Tymczasem choroby autoimmunologiczne, których objawem jest ból odbierający jakość życia, spokój myśli i poczucie sensu można zdiagnozować i przy odpowiednim leczeniu i trybie życia kontrolować, bez większej straty dla doświadczenia życia pełną piersią.
Im szybciej podejmiesz decyzję o zajęciu się sobą, tym większe szanse stwarzasz sobie do powrotu do normalnego życia.
Coś o tym wiem. Leczę się biologicznie pod kontrolą reumatologa i mogę w miarę normalnie funkcjonować, ciesząc się życiem 🙂

Zaburzenia pracy tarczycy, problemy dermatologiczne, objawy neurologiczne, parestezje, tężyczka, objawy depresyjne i nerwicowe, ból w ciele bez przyczyny urazowej i jednoznacznej etiologii? Brzmi znajomo?
Czas zająć się sobą. Trzymam kciuki!
#profilaktykazdrowia #psychoedukacja #chorobyautoimmunologiczne

3.12.2022

Dziękuję Magdalenie Kuszewskiej za zaproszenie do zabrania głosu na łamach Newsweek Polska w dyskusji na temat psychologicznych konsekwencji wypowiedzi Prezesa PiS o, cyt.: „kobietach dających w szyję”.
Moje wypowiedzi zamieszczam poniżej, a cały tekst jest dostępny pod linkiem:
https://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/jaroslaw-kaczynski-i-dawanie-w-szyje-czuje-jakby-wlasnie-zaciskala-sie-petla/2yhe0wy

Zapraszam do lektury wszystkich dających i nie dających w szyję…

„– Żeby nie było, że w tego typu sprawach znowu wypowiada się mężczyzna – zastrzega psycholog i psychoterapeuta Robert Milczarek z Centrum Rozwoju HOLIS w Łodzi. – Na co dzień pracuję w gabinecie z kobietami. Niektóre z nich przechodzą przez proces żałoby po stracie ciąży albo dziecka; są po poronieniu albo aborcji.
Inne mierzą się z depresją poporodową lub doświadczają samotności i braku zrozumienia w relacji, czy to po porodzie, czy w połogu, czy w ogóle w procesie wychowania dziecka – opisuje terapeuta. On w swoim gabinecie spotyka się z narastającym lękiem, z nieufnością i gniewem wielu pacjentek. – Są rozżalone, że upraszcza się kwestię tak złożonego procesu, jakim jest staranie się o ciążę. Lęk dotyczy tego, że Polki czują się pozostawione w tej kwestii same sobie. Oto władza po raz kolejny wykazuje się ignorancją i brakiem zrozumienia. Poza tym jeszcze więcej kobiet może zechcieć odłożyć decyzję o macierzyństwie. To wypowiedź o charakterze mizoginicznym, być może bez takiej intencji, ale jednak bardzo raniąca. Wynika pewnie z niewiedzy, z powielania stereotypów oraz z braku kontaktu z problemami kobiet, mierzących się z trudnościami w staraniach o dziecko. I z brakiem odpowiedzialności nie tylko za swoje słowa i ich konsekwencje – dodaje Robert Milczarek.”
(…)
„Roberta Milczarka zaś, jako terapeutę, ale także ojca i męża, uderzyło jeszcze jedno. Otóż po skandalicznej wypowiedzi prezesa PiS wiele kobiet z tego politycznego obozu przyklasnęło słowom o „dawaniu w szyję, powodującym bezpłodność kobiet”. – Reagowały na nie śmiechem, brawami, akceptacją – zauważa terapeuta. – Odbieram to jako cios w siostrzeństwo. Jako brak wsparcia i zrozumienia dla często dramatycznej sytuacji kobiet.”

2.12.2022

Po prawie 10 latach pielgrzymek do lekarzy różnych specjalności od dermatologów począwszy, na neurochirurgach skończywszy 5 lat temu trafiłem do mądrej reumatolożki, która połączyła kropki łuszczycy skóry, bólu w całym ciele, obrzęków stawów i przy pogłębionym wywiadzie nt historii rodzinnej i doświadczeń życiowych skierowała mnie natychmiast na badania genetyczne.
Diagnoza rozwiązała zagadkę, uporządkowała objawy w spójny schemat i przyniosła odpowiedzi.
Choruję na reumatologiczne ZZSK czyli zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Chorobę, która odebrała mi możliwość gry w piłkę nożną i koszykówkę, biegania po lesie, zabrała na lata spokojny sen i uruchomiła stany lękowe.
Dzięki diagnozie mogłem zająć się swoim zdrowiem, rozpocząłem leczenie biologiczne, które uśmierzyło ból i dało szansę na w miarę normalne życie.
Piszę o tym wszystkim, ponieważ moja osobista historia, to doświadczenie wielu pacjentów trafiających do gabinetu w kryzysach życiowych, na skutek traumatycznego doświadczenia lub objawów depresyjnych albo nerwicowych.
Ciało zapisuje trudne doświadczenia życiowe, które przy połączeniu cech temperamentu i splotu zdarzeń mogą uruchomić autoagresywną reakcję organizmu jako sposób na poradzenie sobie z cierpieniem.
Jeśli nie można z różnych powodów przekazać go na zewnątrz, odbarczyć napięcia, to ciało zwraca się przeciwko sobie…
Stanowi to podstawę do aktywizacji chorób autoimmunologicznych o podłożu reumatologicznym, endokrynologicznym, dermatologicznym, kardio czy gastrologicznym, onkologicznym, neurologicznym i szeregu zaburzeń psychicznych oraz chorób psychicznych.
U mnie padło na postać reumatologiczną jako kosztu stania się osobą dorosłą w bardzo młodym wieku.
To historia wielu osób, choć nie zdają sobie z tego sprawy, że ich cierpienie i objawy chorobowe mają przyczynę w trudnych doświadczeniach życiowych.
Dlatego zachęcam… przeczytaj tę książkę i jeśli mierzysz się z cierpieniem ciała, to rozważ poszukanie odpowiedzi w swojej przeszłości.
Ciało pamięta. Ciało kryje odpowiedzi.
Dziś pożytkuję swoje osobiste doświadczenie dekady poszukiwania rozwiązania dla siebie pracując z osobami z doświadczeniem traumy relacyjnej, zaniedbań i nadużyć, DDD i DDA, którzy najczęściej nie zdają sobie sprawy, że ich objawy chorób somatycznych mają źródło w trudnych doświadczeniach życiowych.
Ty też możesz sobie pomóc, gdy Twoje ciało mówi NIE.
🖤

21.11.2022

Kolejne 2 dni intensywniej pracy nad umiejętnościami negocjacyjnymi z otwartą na uczenie się przez doświadczenie grupą ZAMET Industry to żywe potwierdzenie wagi tychże umiejętności w rzeczywistości VUCA.


14.11.2022

Jutro w porannym paśmie 9.00-13.00 będziemy sobie z Izabelą Berkowską rozmawiać o współczesnej męskości i kobiecości.

2.11.2022

Panowie!
Chrońcie jajka, dbajcie o prostatę!
🤟🔥💪
https://www.zwrotnikraka.pl/movember-wasopad-w-polsce-2017/
#movember

27.10.2022

W czasach fejknewsow, rozwodnienia merytorycznych autorytetów i obniżonych umiejętności do autorefleksji dobrze jest poprowadzić warsztaty wspierające samodzielnie myślenie i umiejętności prowadzenia uważnej rozmowy 🙂

10.10.2022

Dziś Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
Zadbaj o siebie. Zadbaj o swoje dziecko.

13.08.2022

Podcast z Radio Łódź o psychologicznych pułapkach wirtualnych relacji i ryzykach płynących z marzeń o bajkowej miłości.
Do posłuchania w parze z obejrzeniem filmu dokumentalnego „Oszust z Tindera” na Netflix i serialu opartego na prawdziwej historii „Złodziej, jego żona i kajak” na HBO Max.
Zapraszam.
https://old.radiolodz.pl/broadcast_posts/80768-krolewicze-z-sieci-oszusci-matrymonialni-radio-lodz-na-wieczor-podcast

11.07.2022

W ostatni weekend pracowałem nie pracując 😉
To się dzieje zawsze wtedy, gdy pasja filmowa spotka się z kompetencjami scenarzysty i wiedzą psychologiczną.
Tym razem miałem ogromną przyjemność działać na rzecz adaptacji dzieł literackich w formę filmową i serialową, prowadząc warsztaty w StoryLab.pro dla pisarzy i scenarzystów:)
Radość jakby ktoś przed dzieckiem otworzył skarbiec z zabawkami 😉

27.06.2022

W ostatni weekend rozmawialiśmy ze studentami SWPS o psychoterapeutycznej mocy filmu.
Dziękuję za zaproszenie 🙂

31.05.2022

Wyszła nam z tego wspólnie z gospodarzem audycji w Jedynka – Program 1 Polskiego Radia humorystyczno – sentymentalna podróż w krainę piłki nożnej i pierwszych pocałunków 🙂 Bunkrów nie było, ale i tak w miarę trzymaliśmy się tematu.
Do posłuchania dla wytrwałych 😉

Jak łamigłówki i gry logiczne poprawiają pamięć?

25.05.2022

O tym, jak decyzje wychowawcze naszych rodziców 👩‍🦰 🧔‍ i samotnie spędzone dzieciństwo wpływają na odczuwane przez nas w dorosłości emocje, opowiadałem we wtorek 24 maja podczas Dyskusyjnego Klubu Filmowego Człowiek w Zagrożeniu w kinie Kinematograf przy Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Spotkanie poprowadziła Anna Michalska z Działu Kina i Wydarzeń Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Dziękuję za zaproszenie i wartościowe spotkanie z widzami 🙂

10.05.2022

Podcast dla radiowej Jedynki tym, co się dzieje, gdy brak dojrzałości emocjonalnej i empatii w relacjach…
Do posłuchania dla zainteresowanych tematem:

Wampir energetyczny. Kim jest i kto jest najbardziej podatny na jego wpływ?

11.04.2022

W weekend byliśmy całą rodziną 🙂 gośćmi na zajęciach o traumie na Uniwersytet SWPS.
Dziękujemy za zaproszenie:

Filmoterapeutyczne rozmowy o traumie na Uniwersytet SWPS 🖤!
Z jakimi filmami pracować w terapii PTSD ❓
Tym razem ulubioną parą terapeutów pracujących z filmem: Agata Wilska i Robert Milczarek oraz ich autorski projekt Seans Psychologiczny.

7.04.2022

Podcast z rozmowy w Radio Łódź nt psychologicznych zagrożeń i możliwości korzystania z mediów społecznościowych na przykładzie TikToka i jego wpływu na dzieci i młodzież.
Uważnych słuchaczy pokornie informuję, iż stres sytuacyjny spowodował, że z psychiatry Pana Frankla zrobiłem psychologa Pana Perlsa… 😉

Przebodźcowanie mediami społecznościowymi – Radio Łódź

7 01.2022

O problematyce wypalenia zawodowego dla Radia Łódź:
https://www.radiolodz.pl/broadcast_posts/75868-l4-na-wypalenie-zawodowe-czy-to-nie-bedzie-prowadzic-do-naduzyc-radio-lodz-w-kazdej-sprawie?fbclid=IwAR3h12qqHuSmKH4oRWql4u5fEDYcjZKckkpl7kVfI5zprXCnCXthUU-N4sg

4.01.2022

Prawie miesięczna izolacja covidowa już rodzinnie za nami, więc czujny jak Tommy Lee Jones w Ściganym i zdeterminowany jak Komisarz Ryba w Kilerze zaczynam webinarowe ze światem filmu harce 😎

3.01.2022

Skala zaburzeń depresyjnych – nowe badania OECD podsumowujące 2021 rok:
https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/8326710,depresja-koronawirus-covid-izolacja-oecd-badania.html?fbclid=IwAR33vf0tklb07gHCDP6tEGPHHyyElVRDZWSk1FDLxIom2kwpOLHfS_3qwHQ

1.01.2022

I żeby się chciało chcieć pośród mnogości bodźców wybierać to co rozświetla mrok…

31.12.2021

Niech to wykonanie i słowa będą dedykacją na kolejny rok, z której czerpać można to, czego szczególnie potrzeba.
Dla mnie mijający stary rok był czasem rewolucji życiowych: zacząłem od rozpoczęcia leczenia, które spowodowało, że ból w ciele zaczął być znośny i wróciła nadzieja na to, że jeszcze w życiu pójdę w góry i pouprawiam jakikolwiek sport, najlepsza człowieka jaką w życiu spotkałem urodziła mi fantastycznego syna, wyprowadziłem się z miasta do przyrody tak blisko, że już chyba bardziej się nie da.
To wszystko wydarzyło się w rok.
Co pozwala mi wierzyć nie tylko w mądre książki i słowa innych, ale przede wszystkim we własne doświadczenie i pamięć ciała, że wszystko w życiu jest możliwe.
Dlatego nie ma co tracić nadziei, tylko chwytać się w życiu tego, co Was napędza, buduje poczucie sensowności, czymkolwiek to jest i sprawia, że chce się wstać z łóżka.
A jeśli, i to jest naprawdę trudne, w co wierzę, że zdarza się nam wszystkim, a części z nas niestety częściej, niż innym, to zróbmy tyle, ile można, żeby przetrwać, przeżyć ten dzień i kolejny, bo każda burza kiedyś się kończy.
A jeśli i to zakrawa na prawie niemożliwe, to nie bójmy się prosić o pomoc, zadzwonić, powiedzieć, żeby ktoś dla kogo jesteśmy ważni, na serio istotni w życiu, przyjechał, podał kubek z herbatą, przytulił, tyle i aż tyle na początek, a nawet jeśli i kogoś takiego blisko brak, to odważmy się pukać do drzwi obok. Dobrzy ludzie są gdzieś tam, choć często wydawać by się mogło, że jest inaczej, bo telewizja, krwawe nagłówki w gazetach i internetach. Niech nas to nie zmyli, to tylko jedna z wersji świata. Nie jedyna.
A jeśli i to jest trudne, to zanurzmy się w cokolwiek, co pozwala nam przetrwać tą burzę: w sen, muzykę, sierść i zapach kochanego psa lub kota…
Jeszcze w zielone gramy lub zagramy, cierpliwości…
i serdeczności na nowy rok!
Ps. Na filmie śpiewa Pan Piotr Machalica, który odszedł w 2020, ale intuicja podpowiada mi, że śpiewa dalej gdzieś pomiędzy Małą i Wielką Niedźwiedzicą…

15.12.2021

O dobrej zależności:
http://www.robertmilczarek.pl/index.php/2021/12/15/o-dobrej-zaleznosci/ 

8.12.2021

O wolności i odpowiedzialności w pandemii:
http://www.robertmilczarek.pl/index.php/2021/12/15/wolnosc-a-odpowiedzialnosc/

2.12.2021

„Was tylko słońce zachwyca,
Wy kpicie sobie z Księżyca,
A ja wam na to odpowiem –
Uważam, że jest rzeczą po prostu bezwstydną
Porównywać słońce ze mną,
Bo słońce świeci we dnie, gdy i tak jest widno,
A ja w nocy, gdy jest ciemno.”
Jan Brzechwa
Proszę się rozgościć w swojej od innych inności 🙂

30.11.2021

Listopad się kończy, a temat profilaktyki zdrowia nie ma końca:

https://www.facebook.com/PomacajSie/photos/a.446927102553333/973224649923573/

29.11.2021

Tak było w ostatnią sobotę na Filmoterapii w ramach Sputnik Russian Film Festival w kinie Luna w Warszawie.

25.11.2021

http://www.robertmilczarek.pl/index.php/2021/11/25/relacje-ojciec-syn-o-dysfunkcjach-i-zasobach-podczas-festiwalu-sputnik-russian-film-festival/ 

24.11.2021

http://www.robertmilczarek.pl/index.php/2021/11/24/profilaktyka-zdrowia-psychicznego-w-pracy/

22.11.2021

O bliskości słów kilka:
http://www.robertmilczarek.pl/index.php/2021/11/22/bliskosc/

19.11.2021

„Wszystko, co osiągnięte tresurą, naciskiem, przemocą, jest nietrwałe, niepewne, zawodne.”

Janusz Korczak

Gdzie zgłosić przemoc wobec dzieci:

Policja – 112

Komitet Ochrony Praw Dziecka – 22 626 94 19

Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci – 800 100 100

Krzywdzonemu dziecku można przekazać numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111.

Najbliższy ośrodek pomocy społecznej

Można wysłać (także anonimowo) list do najbliższego sądu czy prokuratury z dokładnym opisem sytuacji.

Fot. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

17.11.2021

Na zaproszenie Fundacji TZMO SA Razem Zmieniamy Świat miałem już po raz kolejny przyjemność poprowadzić webinar dla pracowników sklepów medycznych w obszarze komunikacji w sprzedaży opartej na wartościach takich jak inteligencja emocjonalna i uważność na potrzeby psychologiczne pacjentów.
Sfera intymna, dysfunkcje ruchowe i przede wszystkim zachowanie prawa do godności, pomimo ograniczeń, które stwarza choroba, uraz, rehabilitacja czy naturalny proces starzenia to tematy często pomijane w procesie sprzedaży, której efektem powinna być poprawa jakości życia pacjenta.
Tym bardziej cieszą działania, które podejmuje fundacja.

12.11.2021

12 lat temu wrażliwy człowiek i znany sportowiec odebrał sobie życie.
Zmagał się z depresją, w której samotnie próbował poradzić sobie z lękiem o przyszłość adoptowanej córeczki i presją otoczenia, która jest codziennością sportowców.
Depresja to choroba, która potrafi założyć maskę uśmiechu, humoru, pozornego luzu, nie wzbudzającego czujności bliskich i często tylko pogłębia się w dojmującym poczuciu osamotnienia osoby chorej, zmagającej się z ogromnym bólem duszy, emocji i ciała.
Bardzo polecam tę książkę wszystkim chcącym zrozumieć co przeżywa cierpiący człowiek, jak rozwijać swoją uważność i w jaki sposób pomagać, nie szkodząc.
Pamięci Roberta Enke, bramkarza reprezentacji Niemiec i Hannover 96.

11.11.2021

Wolność to najwyższa wartość.
W czasach pokoju i rozwoju to coś więcej, niż czczenie symboli, coraz bardziej pozbawione refleksji, co oznaczają i w jakiej walce wykuły swoją wartość.
O co dziś warto walczyć?
O co się starać?
Jakie wyrzeczenia znosić?
Przy czyim boku stać?
O kogo się troszczyć?
Ja chcę żyć w świecie, w którym żywioły dające mi bezpieczeństwo i rozwój są traktowane z należytym szacunkiem i uwagą.
Gdzie powietrze, którym oddycham jest tak samo życiodajne dla mnie, jak i roślin i zwierząt.
Gdzie ziemia dająca mi schronienie może odpocząć, aby się odrodzić.
Gdzie woda, którą piję nie jest dobrem luksusowym.
Gdzie słońce, które mnie ogrzewa karmi ziemię, która karmi mnie.

Chcę żyć w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami, nikogo nimi nie krzywdząc, więc nie mam przyzwolenia, aby ktoś dawał sobie prawo, by wiedzieć lepiej, niż ja, jak powinienem żyć i jakie wartości pielęgnować.
Chcę uczciwie uczestniczyć w życiu społecznym i obywatelskim, doświadczając tego, że Ci, którzy zostali wybrani, by rządzić dają świadectwo uczciwości, oczekując jej przede wszystkim od siebie, a nie tylko ode mnie i tych, w których imieniu występują.
Chcę budować szacunek w codziennych relacjach, w którym mieszczą się ludzie o różnej wrażliwości, bez lęku o to, że myśli się inaczej, niż inni.
Chcę dbać o swoich bliskich pracując na miarę swoich sił, wiedzy, doświadczenia i umiejętności, aby mieć czas i siłę na bliskość z nimi, pogłębianie więzi i cieszenie się wspólnym doświadczeniem.
Na to wszystko składa się niepodległość mojej woli, wyboru i wizji życia, aby chciało się chcieć wierzyć i czuć, ze świętowanie niepodległości to coś więcej, niż tylko coroczne symbole, wypłukiwane przez rzeczywistość ze znaczeń zbudowanych przez tych, którzy byli przed nami.
Z życzeniami znalezienia swoich odpowiedzi na te pytania.

7.11.2021

Ten weekend upłynął na „SCENACH Z ŻYCIA MAŁŻEŃSKIEGO” HBO i w jaki sposób można go wykorzystać w terapii par? Jak dobrze się rozstać?
Na zaproszenie Filmoterapia.pl oraz Martyny Harland rozmawialiśmy o wykorzystaniu filmu w psychoterapii wspólnie z innymi specjalistami z obszaru psychoterapii i psychiatrii,  którzy pracują z filmem: Sylwia Wojtysiak, Agata Wilska, Maja Herman, Kaja Tomczyk.

6.11.2021

Bliskość rodzi się z akceptacji, a nie z przymusu.
Więź tworzy poczucie bezpieczeństwa, a nie wszechobecna kontrola.
Zaufanie buduje doświadczenie wsparcia i zrozumienia pomimo różnic.
Wolność wyboru jest fundamentem tworzącym gotowość do podejmowania decyzji w życiu, nie z lęku, nie z zależności, nie z poczucia winy.
Panowie, jeśli chcecie, aby ważne w Waszych sercach kobiety były z Wami, rodziły Wam dzieci, szukały w Was oparcia, cieszyły się wspólnym doświadczeniem życia, chciały ryzykować z Wami przyszłość, to jedyna droga prowadzi przez wolność: „chcę z Tobą być, bo mogę, a nie muszę”.
Uczcie tego swoich synów, nawet, jeśli Was nie miał kto, tego nauczyć, aby zamiast protestować w obronie praw podstawowych, móc znów z nich korzystać bez ograniczeń opartych o kontrolę, przymus i brak zaufania, który funduje nam rzeczywistość.

14.10.2021

14 października. Dzień nauczyciela.
Za dzieciaka data dla mnie kompletnie obojętna, wręcz nieistniejąca w świadomości.
Dziś wiem jak ważna, ponieważ miałem to szczęście, aby spotkać na swojej drodze nauczycieli takich jak filmowy Keating.
Dzięki temu potrafię myśleć samodzielnie, wiem na czym polega praca nad sobą, czerpię z różnorodności opinii i jestem otwarty na ludzi i świat.
Wiem też jak ważna dla zdrowego rozwoju fizycznego, intelektualnego i emocjonalnego jest akceptacja samodzielnego myślenia u młodych ludzi, wspieranie ich inicjatyw i wiara w to, że mogą dokonać wielkich czynów.
Zwłaszcza wtedy, gdy czują że mogą myśleć i działać samodzielnie.
Mam nadzieję, że pomimo znaku czasu, który doświadcza nas obecnością takich liderów oświaty jak dziś, nauczycieli z misją wspierania samodzielności i wiarą w młodych ludzi jest więcej, niż tych, których musimy jeszcze trochę przetrzymać.
Trzymam za Was kciuki uczniowie i nauczyciele.
Wchodźcie na stoły!

15.09.2021

Terapia to NIE WSTYD – Kampania Społeczna w piątek w Łodzi w Port Łódź można skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychologicznych.

Link do wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/1073865626485930?ref=newsfeed

14.09.2021

Pojęcie Wypalenia Zawodowego zostało zdiagnozowane w amerykańskiej literaturze psychologicznej w połowie lat 70. Herbert J. Freudenberger, amerykański psychiatra, w autorskim artykule użył określenia wypalenie do oznaczenia stanu wyczerpania jednostki spowodowanego nadmierną ilością zadań. Wypalenie zawodowe może dotyczyć zarówno młodszych, jak i starszych pokoleń. Może definiować je: emocjonalne wyczerpanie, cynizm i depersonalizacja lub obniżone poczucie dokonań osobistych.

Obecnie Wypalenie Zawodowe jest zjawiskiem coraz częstszym, a jego skutki dotykają coraz większą liczbę osób.

Zjawisko to zyskało szczególnie na aktualności w 2020 r. w kontekście pandemii COVID-19, gwałtownego upowszechnienia pracy zdalnej, a także pogorszenia bezpieczeństwa zawodowego pracowników. Był to czas, kiedy wiele osób straciło cenny work-life balance, gdzie zatarta została granica między życiem prywatnym, a zawodowym.

Już w 2019 WHO zaktualizowało wersję Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11, w której wyszczególniono wypalenie zawodowe jako stan chorobowy.

Przy opisie zjawiska wypalenia zawodowego należy także wspomnieć o jego konsekwencjach. Są one bardzo szerokie i mogą oddziaływać nie tylko bezpośrednio na jednostkę, lecz także na otoczenie, w którym ona funkcjonuje. Najbardziej charakterystyczne i zauważalne to:
– spadek jakości pracy,
– zaburzenia nastroju (nerwice, depresje),
– dolegliwości psychosomatyczne (bóle kręgosłupa, migreny),
– praca postrzegana jako zagrożenia dla „ja”.

Istnieje wiele sposobów i technik, które mogą chronić przed wypaleniem zawodowym. Najczęściej polecane w literaturze to:

– poprawne zarządzanie emocjami,
– zredukowanie wagi wydarzeń, poprzez ustanowienie dystansu do nich,
– redukcja niepewności poprzez budowanie samooceny,
– techniki relaksacyjne (np. medytacja).

Celem włączenia do kalendarza świąt nietypowych Dnia Walki z Wypaleniem Zawodowym jest:

• podniesienie świadomości i edukowanie społeczeństwa, uświadomienie pracodawcom skali zjawiska oraz przedstawienia dobrych praktyk, a także wezwanie do zadbania o właściwą kulturę pracy,

• wypracowanie oraz promowanie istniejących dobrych praktyk w zakresie dbałości o zdrowie psychiczne pracowników i zapobiegania syndromowi wypalenia zawodowego i dalszych konsekwencji zdrowotnych,

• wdrożenie programów psychoedukacyjnych wspierających proces rozpoznawania wypalenia zawodowego oraz zapobiegania rozwojowi tego syndromu i dalszego przekształcania się w jednostki chorobowe.

(źródło: www.kalbi.pl)

10.09.2021

10 września – Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

6.09.2021

Zapraszam w środę do Kinoteka PKiN na film i debatę w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

https://zwierciadlo.pl/kultura/523218,1,ludzie-nas-skrzywdzili-wiec-ludzie-musza-nam-pomoc-zapraszamy-na-pokaz-filmu-album-rodzinny-i-debate.read?fbclid=IwAR0UUk3nSy1dJjqYrzN6okDong7MRyliLfT6lBCIKZ4R0Nu72FZAmHlkigQ

16.08.2021

Poznajcie Hanię.
Dla mnie osobiście jest Superbohaterką.
Jak wszystkie dzieci, które w konsekwencji ciężkiej choroby i doświadczenia walki o życie noszą w sobie emocjonalną mądrość, której często brak wielu dorosłym.
Znam Hanię całe jej życie i ze wzruszeniem obserwuję z jaką pogodą ducha i ciekawością świata cieszy się każdym dniem.
W jakimś sensie uczy mnie – choć pewnie o tym nie wie, sic! 😉 – jak czerpać radość z małych cudów codzienności: oddychania, samodzielnego poruszania się, możliwości podejmowania własnych decyzji, doświadczania relacji, w których chcę być.
Pani profesor Haniu, moc serdeczności od wuja!
Jak śpiewał klasyk: ” biegaj, skakaj, lataj, pływaj, w tańcu, w ruchu wypoczywaj!”
💚

8.07.2021
O edukacyjnej i psychoterapeutycznej mocy filmu w pracy z pacjentami i grupami szkoleniowymi opowiadam w ostatnim numerze Biuletynu Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu.
Cały tekst znajdziecie w zakładce Biuletyn na stronie PTPSR:
https://www.ptpsr.pl/wp-content/uploads/2021/02/Polski-Biuletyn-BSFT-nr-3_internet.pdf 
Zapraszam do lektury 🙂

26.06.2021
Z założenia nie pracuję w soboty, ale czasem robię wyjątki, bo kino to moja słabość 😉 i ogromna przyjemność pracy z twórcami filmowymi, reżyserami i scenarzystami nad budową wiarygodnych psychologicznie postaci w ich projektach filmowych.

23.06.2021
Kto ma zdrową więź z ojcem, ten wie jak pierwiastek męski jest ważny, aby uczyć się życia, czerpać z doświadczenia, czuć wsparcie i zbudować w sobie moc płynącą z dobrej męskości ojca.

Kto stracił ojca i miał tą więź, ma co pamiętać i pielęgnować w sobie, aby energia ojca dalej żyła w kolejnych pokoleniach i ważnych relacjach.

Kto nigdy nie miał ojca lub go nie poznał, może przyglądać się dobrym mężczyznom, którzy potrafią przeżywać emocje i je okazywać, aby wziąć dla siebie od mądrych i czułych mężczyzn, dobrą „ojcowską” siłę.

Kto miał ojca i dostał od niego ból i cierpienie ma prawo zrzucić z siebie poczucie winy, jeśli chroniąc siebie, musiał przerwać toksyczną więź.

Kto znalazł ojca w innym dojrzałym mężczyźnie w swoim życiu i dzięki tej więzi zbudował się na nowo, ma prawo cieszyć się tym, jak tylko potrafi.

Są różne oblicza ojcostwa.
Czerpmy siłę i radość z tych, które nas wzmacniają.

22.06.2021
Dziękuję za zaproszenie od TZMO SA oraz Fundacja TZMO SA.
Dziś miałem ogromną przyjemność podzielić się doświadczeniem pracy w projektach dla personelu medycznego, szpitali oraz branży beauty i opowiedzieć o dobrej komunikacji w relacji pacjent/klient – pracownik sklepu medycznego, która podnosi poczucie bezpieczeństwa i zaufania do personelu, aby w możliwie najlepszy sposób umieć zareagować na potrzeby pacjentów i klientów w obszarze ochrony zdrowia i podnoszenia jakości życia, serwując możliwie najlepszy obsługę nastawioną na pacjenta/klienta i sprzedaż doradczą opartą na wartościach oraz inteligencji emocjonalnej.
Oby jak najwięcej takich projektów kierowanych do personelu medycznego.

7.06.2021
W miniony weekend wspólnie z twórcami filmu „Proste rzeczy” reżyserem Grzegorzem Zaricznym i aktorką Magdaleną Sztorc byłem gościem Martyny Harland na zajęciach dla studentów filmoznawstwa Uniwersytetu SWPS opowiadając o możliwościach wykorzystania filmów w edukacji, pomocy psychologicznej i psychoterapii.
Dziękuję za zaproszenie 🙂

2.06.2021
O psychologii dojrzałości i niedojrzałości emocjonalnej mężczyzn w relacjach i związkach opowiadam w rozmowie dla miesięcznika Zwierciadło.

https://zwierciadlo.pl/psychologia/521802,1,mezczyzna-w-typie-piotrusia-pana–nie-potrafi-czy-nie-chce-dorosnac.read 

26.04.2021
W majowym numerze Magazynu Sens Psychologia dla Ciebie opowiadam o psychologicznym syndromie Piotrusia Pana i procesie dojrzewania do emocjonalnej dorosłości.

12.04.2021
Jaki jest współczesny singiel i z czym się mierzy w dzisiejszym świecie relacji?
Odpowiadam m.in. na te pytania w rozmowie dla Wydawnictwa Zwierciadło:
https://zwierciadlo.pl/psychologia/wspolczesny-singiel-jaki-jest-i-czego-poszukuje

5.04.2021
Z książką Natalii de Barbaro jest jak ze spotkaniem z dobrym przyjacielem, dającym swoją uważność i dzielącym się swoją historią, w których możesz przejrzeć się i zobaczyć kawałek własnych doświadczeń.
Pomimo tego, że „Czuła przewodniczka” to głos kobiecy wspierający przede wszystkim kobiety w poszukiwaniu swojej drogi dbania o siebie i zrzucania gniotącego ciężaru różnych presji płynących z przemocowych schematów rodzinnych i kulturowych, to jako mężczyzna słucham tej opowieści, nie chcąc uronić niczego, co jest mi bliskie, bo znane z własnych relacji z kobietami.
W końcu my mężczyźni doświadczamy kontaktu z matkami, siostrami, żonami, partnerkami, córkami, przyjaciółkami, koleżankami, sąsiadkami i często nie mamy pojęcia jaka historia stoi za chłodem, nieśmiałością, poświęceniem, złością, nieufnością, delikatnością, kruchością, agresją, bezsilnością, potrzebą rywalizacji i wieloma postawami przepełnionymi emocjami, których nie rozumiemy lub co gorsza nie chcemy ich uznać albo bagatelizujemy, dając sobie natychmiastowe prawo do ocen, protekcjonalnego tonu, prześmiania czy negowania.
Wsłuchanie się w opowieść o czułej przewodniczce, którą każda kobieta w sobie nosi, choć nie każda zdaje sobie z tego sprawę, nie każda ma z nią kontakt i nie zawsze umie się na niej wesprzeć, dla nas facetów jest okazją do tego, aby skontaktować się ze swoim czułym przewodnikiem czyli sojusznikiem w budowaniu równowagi pomiędzy siłą, a wrażliwością.
Jestem spokojny o to, że to opowieść nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn, którzy mogą czerpać z niej garściami, aby kierować się w stronę wewnętrznego spokoju dzięki równowadze pomiędzy czułością, a chropowatością, której w przepływie kobiecej i męskiej energii tak bardzo wzajemnie od siebie potrzebujemy.
Czytajcie Panowie dla własnego dobra czyli dla zdrowych emocjonalnie relacji z kobietami w Waszych życiach, aby wejść w ich emocjonalny świat, wspierając je wtedy, kiedy potrzebują od Was , aby być wysłuchane i nic więcej nie potrzeba Panowie wtedy robić. Nie trzeba oceniać, radzić, ani rozwiązywać za nie ich problemów, tylko być i wzmacniać poprzez obecność i wiarę w to, że są dla siebie najlepszymi doradcami we wzrastaniu w siłę.
A jeszcze bardziej, niż czytać warto posłuchać w formie audiobooka, w pogłębiającej emocjonalne doświadczenie tej opowieści, dzięki kojącemu głosowi Mai Ostaszewskiej.
„Czułą przewodniczkę” stawiam obok „Biegnącej z wilkami”, „Czasem święta, czasem ladacznica”, „Żelaznego Jana” i „Czasem czuły, czasem barbarzyńca” czyli moich książek drogowskazów na drodze ku budowaniu porozumienia pomiędzy żeńskim i męskim pierwiastkiem.

19.02.2021
Z perspektywy mężczyzny psychologa o tym, z jakiego powodu facetom trudno jest budować zdrowe emocjonalnie relacje i co zrobić, aby to było możliwe.
Do poczytania w marcowym Magazynie SENS Psychologia dla Ciebie.

14.02.2021
O przyczynach przemocy wobec zwierząt w reportażu Radia Łódź:
https://www.radiolodz.pl/broadcast_posts/67588-od-milosci-do-nienawisci-jaki-jest-nasz-stosunek-do-zwierzat-radio-lodz-w-kazdej-sprawie

08.02.2021
W piątek przyjąłem drugą dawkę szczepionki przeciwko COVID – 19.
Przed szczepieniem po raz drugi wypełniłem arkusz wywiadu zdrowotnego, zostałem osłuchany przez przez lekarza kwalifikującego do szczepienia, potem ukłucie igłą, 15 minut czekania na reakcję organizmu i po wszystkim.
Poza bólem mięśniowym wokół wkłucia, który otrzymuje się drugą dobę, nie pojawiły się żadne inne dolegliwości.
Od jutra będę normalnie przyjmował pacjentów z zachowaniem dotychczasowych zasad higieny i jestem spokojniejszy o swoje oraz ich zdrowie, ponieważ podjąłem decyzję o szczepieniu.
Uznaję, że każdy ma prawo mieć swoje pytania, czy wątpliwości dotyczące takiej decyzji i szanuję indywidualne wybory.
Jednocześnie życzę nam wszystkim, abyśmy dbali o wspólne bezpieczeństwo w każdy możliwy sposób, aby czas wirusa skutkujący w tak wiele trudnych konsekwencji zdrowotnych, społecznych, psychologicznych i ekonomicznych dla nas wszystkich jak najszybciej odszedł w zapomnienie.

10.01.2021
O świecie emocji mężczyzn w relacjach z perspektywy mężczyzny psychologa w rozmowie dla wydawnictwa „Zwierciadło”:
https://zwierciadlo.pl/psychologia/czy-mit-mezczyzny-jako-samotnego-wilka-jest-nadal-aktualny

1.01.2021
Wyobraźnia i wrażliwość to moje pierwsze skojarzenia ze sztuką BANKSY.
Dlatego pełni istotną rolę w moim otoczeniu. Przypomina mi, że o to co autentycznie ważne w życiu, trzeba dbać każdego dnia:
o swoje zdrowie,
wewnętrzny spokój,
poczucie sensu tego, co się robi,
odpoczynek i rozwój,
bliskość z
ludźmi, którzy wnoszą radość w nasze życie,
szacunek dla siebie rozumiany jako uważność na korzystanie z własnych możliwości i uznanie dla swoich ograniczeń.
Po to, by nie walczyć ze sobą, lecz być dla siebie wsparciem i traktować się dobrze.
Prace BANKSY często poruszają motyw dziecka, które cierpi, jest pozostawione samo sobie, porzucone, przerażone.
Patrząc na te prace zawsze myślę o tym, że każdy z nas, dorosłych ma w sobie takie emocjonalne dziecko i jakąś historię, która kładzie cień na to, jak w dorosłym życiu potrafimy lub nie umiemy dbać o to, co autentycznie ważne, bo twórczość czyli wyobraźnia i serce oraz wrażliwość zostały kiedyś zranione.
Dla mnie, to jest przesłanie wielu prac BANKSY.
Dlatego nasze wewnętrzne, emocjonalne dziecko potrzebuje, aby o nie zadbać i tego wszystkim życzę na Nowy Rok.
Zadbania o siebie w każdy możliwy i dostępny sposób.
Twórczego otwarcia na rozwój i wrażliwej czułości, na to, by wiedzieć, kiedy trzeba się zatrzymać i odpocząć.

“Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku.
Nie ma dzieci – są ludzie.”

Janusz Korczak

 

24.12.2020
Jak co roku witam tą pieśnią świąteczny czas, ponieważ jest dla mnie symbolem najważniejszego czyli więzi z ludźmi, których kocham, za którymi tęsknię i którzy robią mi życie.
W tym roku posłuchałem sobie Chrisa już kilka razy, inaczej niż w poprzednich latach.
Jeszcze bardziej doceniam relacje, jeszcze mocniej odczuwam jak dobrze jest tęsknić, bo to oznacza, że są ważni ludzie, których mam możliwość otulić tym uczuciem.
W te święta nie spędzę czasu z większością z nich tak jakbym chciał, ale cieszę się, że mam to szczęście tęsknić i wiem, że nie każdy z nas ma ten luksus.
Dlatego tym bardziej życzę Wam, aby te święta były czasem wypełnionym uważnością na te chwile, które możemy spędzić z bliskimi, jeśli mamy ten przywilej, aby ich mieć obok siebie i jednocześnie pobyciem ze wspomnieniami tego, co wnieśli w nasze życie, jeśli fizycznie nie możemy już poczuć ich obecności.
Bądźcie zdrowi, bądźcie blisko ze sobą w każdy możliwy, może metafizyczny, a może kosmiczny sposób.
Spokojnych na tyle, na ile to możliwe Świąt.

1.12.2020
Z ogromną przyjemnością rozpoczynam współpracę z Akademią Scenariopisarstwa StoryLab.pro, gdzie prowadzę zajęcia z psychologii w filmie, edukując przyszłych scenarzystów oraz profesjonalistów z branży filmowej w obszarze projektowania wiarygodnych psychologiczne postaci.
https://storylab.pro/author/robert-milczarek/

25.11.2020
W grudniowym wydaniu Magazynu „Sens Psychologia dla Ciebie” opowiadam o psychologicznych aspektach samotności w relacjach i związkach.

18.11.2020
O psychologii męskiej rywalizacji w na stronach wydawnictwa Zwierciadło:
Męska rywalizacja – Zwierciadło, listopad 2020

14.09.2020
Jak rywalizują współcześni mężczyźni? O co dziś warto walczyć? Wspólnie z psychologiem sportu Dariuszem Parzelskim szukamy odpowiedzi w październikowym numerze miesięcznika SENS Psychologia dla Ciebie.

9.07.2020
W sierpniowym magazynie Sens – Psychologia dla Ciebie: rozmowa ze mną oraz psychoterapeutką Agatą Wilską o lęku w kontekście popkultury i filmów w gatunku horrory, czyli dlaczego lubimy się bać w kinie? Do nabycia w salonach prasowych.

11.05.2020
W ramach Festiwalu Millennium Docs Against Gravity będę miał przyjemność opowiedzieć o terapeutycznej funkcji twórczości:
https://mdag.pl/17/pl/warszawa/news/Pelny-program-DOCS-AGAINST?fbclid=IwAR0G7Rh9dqOWes_WznmHodghVK19Bz65Kgidl2K_VGvPC-4_PyXXXUuhfCE

4.05.2020
Relacje w związkach dla Miesięcznika Zwierciadło:
https://zwierciadlo.pl/psychologia/mezczyzni-przestali-flirtowac-dlaczego-o-relacjach-damsko-meskie-dzis

27.05.2019
Męska siła:
http://www.robertmilczarek.pl/index.php/2019/05/27/meska-sila-refleksje-po-warsztatach-w-nurcie-gestalt-z-peterem-schulthessem/

27.03.2019
„Narcyzi są wśród nas” czyli o życiu z osobowością narcystyczną:
http://www.robertmilczarek.pl/index.php/2019/03/27/narcyzi-sa-wsrod-nas/

10.03.2019
O psychologii relacji: rodzic  – dorastające dziecko na przykładzie filmu „Córka trenera”:
http://seanspsychologiczny.pl/corka-trenera-milosc-pot-i-lzy/

22.02.2019
„Weź rozmawiaj, weź nie hejtuj” czyli o róźnicach pomiędzy krytyką, a hejtem:
http://www.robertmilczarek.pl/index.php/2019/02/22/wez-rozmawiaj-wez-nie-hejtuj/

6.01.2019
O chorobie alkoholowej na przykładzie filmu „Zabawa, zabawa”:
http://seanspsychologiczny.pl/zabawa-zabawa-choroba-alkoholowa-w-wersji-premium/

24.10.2018
O zespole stresu pourazowego – PTSD na przykładzie filmu „53 wojny”:
http://seanspsychologiczny.pl/53-wojny-zyc-lub-umrzec-razem-z-toba/

23.10.2018
O sposobach przechodzenia przez żałobę na przykładzie filmu „Pierwszy człowiek”:
http://seanspsychologiczny.pl/pierwszy-czlowiek-jak-daleko-siega-milosc/

29.09.2018
O wpływie technologii na relacje międzyludzkie na przykładzie filmu „Searching”:
http://seanspsychologiczny.pl/searching-w-poszukiwaniu-bliskosci-w-cyfrowym-swiecie/

17.05.2018
O kryzysach rodzicielstwa na przykładzie filmu „Tully”:
http://seanspsychologiczny.pl/tully-krew-pot-i-macierzynskie-lzy/

15.01.2018
O neurozach współczesności na przykładzie filmu „Atak paniki:
http://seanspsychologiczny.pl/atak-paniki-histerie-i-leki-wspolczesnosci/

12.01.2018
O traumie na przykładzie filmu „Gniew:
http://seanspsychologiczny.pl/gniew-przejmujace-studium-traumy/

27.11.2017
O manipulacji i osobowości o rysie socjopatycznym na podstawie filmu „Miss Sloane”:
http://seanspsychologiczny.pl/miss-sloane-brutalny-instruktaz-polityki/

25.11.2017
O tym jaki wpływ ma na nas system rodzinny na przykładzie filmu „Cicha noc”:
http://seanspsychologiczny.pl/cicha-noc-rodziny-portret-wlasny/

15.11.2017
O genezie uzależenienia i terapii uzależnień na przykładzie filmu „Najlepszy”:
http://seanspsychologiczny.pl/najlepszy-ekstremalny-trening-zycia/

6.11.2017
O sposobach wyrażania emocji na przykładzie filmu 'Borg / McEnroe”:
http://seanspsychologiczny.pl/borg-mcenroe-braterstwo-rakiet/

25.09.2017
O procesie przechodzenia przez traumę na przykładzie filmu 'Ptaki śpiewają w Kigali”:
http://seanspsychologiczny.pl/ptaki-spiewaja-w-kigali-jest-zycie-po-koncu-swiata/

27.08.2017
O zasadach dobrej komunikacji w relacji dorosły – dziecko na przykładzie filmu „Obdarowani”:
http://seanspsychologiczny.pl/obdarowani-gifted-lekcja-dla-doroslych-jak-sie-komunikowac-i-nie-komunikowac-z-dziecmi/

26.07.2017
O psychologicznych problemach wieku dorastania na przykładzie serialu „Trzynaście powodów”:
http://seanspsychologiczny.pl/serial-netflix-trzynascie-powodow-porcelanowy-swiat-dorastania/

24.07.2017
O przełamywaniu rutyny i potrzebie pielęgnowania emocji między partnerami w związku na przykładzie filmu „Paryż może poczekać”:
http://seanspsychologiczny.pl/paryz-moze-poczekac-paris-can-wait-z-zyciem-czekac-nie-ma-co/

19.07.2017
O kryzysie i samotności w związku na przykładzie filmu „Wspomnienie lata”:
http://seanspsychologiczny.pl/wspomnienie-lata-na-transatlantyk-2017-tragedie-antyczne-w-rodzinnej-codziennosci/

18.07.2017
O miłości dojrzałej i pielęgnowaniu kobiecości dojrzałej na przykładzie filmu „50 wiosen Aurory’:
http://seanspsychologiczny.pl/50-wiosen-aurory-na-transatlantyk-2017-milosc-nie-slyszala-o-metryce/

16.07.2017
O dysfunkcjach rodzinnych i psychologicznych mechanizmach obronnych dorastającej młodzieży na przykładzie filmu „American Honey”:
http://seanspsychologiczny.pl/american-honey-na-transatlantyk-2017-uciec-aby-przetrwac/

9.07.2017
O kryzysie wieku średniego na przykładzie filmu „Facet do wymiany”:
http://seanspsychologiczny.pl/facet-do-wymiany-rockn-roll-wygladasz-wiec-jestes/

3.07.2017
O potrzebie międzypokoleniowego porozumienia na przykładzie filmu „W starym dobrym stylu”:
http://seanspsychologiczny.pl/w-starym-dobrym-stylu-czyli-jak-wazne-jest-miedzypokoleniowe-porozumienie/

1.07.2017
O dobroczynnym wpływie zwierząt na nasze zdrowie i życie – polecam filmy o takiej tematyce dla całej rodziny:
http://seanspsychologiczny.pl/o-relacji-czlowieka-z-psem-w-kinie-co-dostajemy-od-czworonoznych-przyjaciol/

16.06.2017
O poszukiwaniu równowagi życiowej na przykładzie filmu „Tony Erdmann”:
http://seanspsychologiczny.pl/toni-erdmann-tragikomedia-ku-przestrodze-pedzisz-czy-zyjesz/