Artykuły

2.12.2021

„Was tylko słońce zachwyca,
Wy kpicie sobie z Księżyca,
A ja wam na to odpowiem –
Uważam, że jest rzeczą po prostu bezwstydną
Porównywać słońce ze mną,
Bo słońce świeci we dnie, gdy i tak jest widno,
A ja w nocy, gdy jest ciemno.”
Jan Brzechwa
Proszę się rozgościć w swojej od innych inności 🙂


30.11.2021

Listopad się kończy, a temat profilaktyki zdrowia nie ma końca:

https://www.facebook.com/PomacajSie/photos/a.446927102553333/973224649923573/

29.11.2021

Tak było w ostatnią sobotę na Filmoterapii w ramach Sputnik Russian Film Festival w kinie Luna w Warszawie.

25.11.2021

http://www.robertmilczarek.pl/index.php/2021/11/25/relacje-ojciec-syn-o-dysfunkcjach-i-zasobach-podczas-festiwalu-sputnik-russian-film-festival/ 

24.11.2021

http://www.robertmilczarek.pl/index.php/2021/11/24/profilaktyka-zdrowia-psychicznego-w-pracy/

22.11.2021

O bliskości słów kilka:
http://www.robertmilczarek.pl/index.php/2021/11/22/bliskosc/

19.11.2021

„Wszystko, co osiągnięte tresurą, naciskiem, przemocą, jest nietrwałe, niepewne, zawodne.”

Janusz Korczak

Gdzie zgłosić przemoc wobec dzieci:

Policja – 112

Komitet Ochrony Praw Dziecka – 22 626 94 19

Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci – 800 100 100

Krzywdzonemu dziecku można przekazać numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111.

Najbliższy ośrodek pomocy społecznej

Można wysłać (także anonimowo) list do najbliższego sądu czy prokuratury z dokładnym opisem sytuacji.

Fot. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

17.11.2021

Na zaproszenie Fundacji TZMO SA Razem Zmieniamy Świat miałem już po raz kolejny przyjemność poprowadzić webinar dla pracowników sklepów medycznych w obszarze komunikacji w sprzedaży opartej na wartościach takich jak inteligencja emocjonalna i uważność na potrzeby psychologiczne pacjentów.
Sfera intymna, dysfunkcje ruchowe i przede wszystkim zachowanie prawa do godności, pomimo ograniczeń, które stwarza choroba, uraz, rehabilitacja czy naturalny proces starzenia to tematy często pomijane w procesie sprzedaży, której efektem powinna być poprawa jakości życia pacjenta.
Tym bardziej cieszą działania, które podejmuje fundacja.

12.11.2021

12 lat temu wrażliwy człowiek i znany sportowiec odebrał sobie życie.
Zmagał się z depresją, w której samotnie próbował poradzić sobie z lękiem o przyszłość adoptowanej córeczki i presją otoczenia, która jest codziennością sportowców.
Depresja to choroba, która potrafi założyć maskę uśmiechu, humoru, pozornego luzu, nie wzbudzającego czujności bliskich i często tylko pogłębia się w dojmującym poczuciu osamotnienia osoby chorej, zmagającej się z ogromnym bólem duszy, emocji i ciała.
Bardzo polecam tę książkę wszystkim chcącym zrozumieć co przeżywa cierpiący człowiek, jak rozwijać swoją uważność i w jaki sposób pomagać, nie szkodząc.
Pamięci Roberta Enke, bramkarza reprezentacji Niemiec i Hannover 96.

11.11.2021

Wolność to najwyższa wartość.
W czasach pokoju i rozwoju to coś więcej, niż czczenie symboli, coraz bardziej pozbawione refleksji, co oznaczają i w jakiej walce wykuły swoją wartość.
O co dziś warto walczyć?
O co się starać?
Jakie wyrzeczenia znosić?
Przy czyim boku stać?
O kogo się troszczyć?
Ja chcę żyć w świecie, w którym żywioły dające mi bezpieczeństwo i rozwój są traktowane z należytym szacunkiem i uwagą.
Gdzie powietrze, którym oddycham jest tak samo życiodajne dla mnie, jak i roślin i zwierząt.
Gdzie ziemia dająca mi schronienie może odpocząć, aby się odrodzić.
Gdzie woda, którą piję nie jest dobrem luksusowym.
Gdzie słońce, które mnie ogrzewa karmi ziemię, która karmi mnie.

Chcę żyć w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami, nikogo nimi nie krzywdząc, więc nie mam przyzwolenia, aby ktoś dawał sobie prawo, by wiedzieć lepiej, niż ja, jak powinienem żyć i jakie wartości pielęgnować.
Chcę uczciwie uczestniczyć w życiu społecznym i obywatelskim, doświadczając tego, że Ci, którzy zostali wybrani, by rządzić dają świadectwo uczciwości, oczekując jej przede wszystkim od siebie, a nie tylko ode mnie i tych, w których imieniu występują.
Chcę budować szacunek w codziennych relacjach, w którym mieszczą się ludzie o różnej wrażliwości, bez lęku o to, że myśli się inaczej, niż inni.
Chcę dbać o swoich bliskich pracując na miarę swoich sił, wiedzy, doświadczenia i umiejętności, aby mieć czas i siłę na bliskość z nimi, pogłębianie więzi i cieszenie się wspólnym doświadczeniem.
Na to wszystko składa się niepodległość mojej woli, wyboru i wizji życia, aby chciało się chcieć wierzyć i czuć, ze świętowanie niepodległości to coś więcej, niż tylko coroczne symbole, wypłukiwane przez rzeczywistość ze znaczeń zbudowanych przez tych, którzy byli przed nami.
Z życzeniami znalezienia swoich odpowiedzi na te pytania.

7.11.2021

Ten weekend upłynął na „SCENACH Z ŻYCIA MAŁŻEŃSKIEGO” HBO i w jaki sposób można go wykorzystać w terapii par? Jak dobrze się rozstać?
Na zaproszenie Filmoterapia.pl oraz Martyny Harland rozmawialiśmy o wykorzystaniu filmu w psychoterapii wspólnie z innymi specjalistami z obszaru psychoterapii i psychiatrii,  którzy pracują z filmem: Sylwia Wojtysiak, Agata Wilska, Maja Herman, Kaja Tomczyk.

6.11.2021

Bliskość rodzi się z akceptacji, a nie z przymusu.
Więź tworzy poczucie bezpieczeństwa, a nie wszechobecna kontrola.
Zaufanie buduje doświadczenie wsparcia i zrozumienia pomimo różnic.
Wolność wyboru jest fundamentem tworzącym gotowość do podejmowania decyzji w życiu, nie z lęku, nie z zależności, nie z poczucia winy.
Panowie, jeśli chcecie, aby ważne w Waszych sercach kobiety były z Wami, rodziły Wam dzieci, szukały w Was oparcia, cieszyły się wspólnym doświadczeniem życia, chciały ryzykować z Wami przyszłość, to jedyna droga prowadzi przez wolność: „chcę z Tobą być, bo mogę, a nie muszę”.
Uczcie tego swoich synów, nawet, jeśli Was nie miał kto, tego nauczyć, aby zamiast protestować w obronie praw podstawowych, móc znów z nich korzystać bez ograniczeń opartych o kontrolę, przymus i brak zaufania, który funduje nam rzeczywistość.

14.10.2021

14 października. Dzień nauczyciela.
Za dzieciaka data dla mnie kompletnie obojętna, wręcz nieistniejąca w świadomości.
Dziś wiem jak ważna, ponieważ miałem to szczęście, aby spotkać na swojej drodze nauczycieli takich jak filmowy Keating.
Dzięki temu potrafię myśleć samodzielnie, wiem na czym polega praca nad sobą, czerpię z różnorodności opinii i jestem otwarty na ludzi i świat.
Wiem też jak ważna dla zdrowego rozwoju fizycznego, intelektualnego i emocjonalnego jest akceptacja samodzielnego myślenia u młodych ludzi, wspieranie ich inicjatyw i wiara w to, że mogą dokonać wielkich czynów.
Zwłaszcza wtedy, gdy czują że mogą myśleć i działać samodzielnie.
Mam nadzieję, że pomimo znaku czasu, który doświadcza nas obecnością takich liderów oświaty jak dziś, nauczycieli z misją wspierania samodzielności i wiarą w młodych ludzi jest więcej, niż tych, których musimy jeszcze trochę przetrzymać.
Trzymam za Was kciuki uczniowie i nauczyciele.
Wchodźcie na stoły!

15.09.2021

Terapia to NIE WSTYD – Kampania Społeczna w piątek w Łodzi w Port Łódź można skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychologicznych.

Link do wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/1073865626485930?ref=newsfeed

14.09.2021

Pojęcie Wypalenia Zawodowego zostało zdiagnozowane w amerykańskiej literaturze psychologicznej w połowie lat 70. Herbert J. Freudenberger, amerykański psychiatra, w autorskim artykule użył określenia wypalenie do oznaczenia stanu wyczerpania jednostki spowodowanego nadmierną ilością zadań. Wypalenie zawodowe może dotyczyć zarówno młodszych, jak i starszych pokoleń. Może definiować je: emocjonalne wyczerpanie, cynizm i depersonalizacja lub obniżone poczucie dokonań osobistych.

Obecnie Wypalenie Zawodowe jest zjawiskiem coraz częstszym, a jego skutki dotykają coraz większą liczbę osób.

Zjawisko to zyskało szczególnie na aktualności w 2020 r. w kontekście pandemii COVID-19, gwałtownego upowszechnienia pracy zdalnej, a także pogorszenia bezpieczeństwa zawodowego pracowników. Był to czas, kiedy wiele osób straciło cenny work-life balance, gdzie zatarta została granica między życiem prywatnym, a zawodowym.

Już w 2019 WHO zaktualizowało wersję Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11, w której wyszczególniono wypalenie zawodowe jako stan chorobowy.

Przy opisie zjawiska wypalenia zawodowego należy także wspomnieć o jego konsekwencjach. Są one bardzo szerokie i mogą oddziaływać nie tylko bezpośrednio na jednostkę, lecz także na otoczenie, w którym ona funkcjonuje. Najbardziej charakterystyczne i zauważalne to:
– spadek jakości pracy,
– zaburzenia nastroju (nerwice, depresje),
– dolegliwości psychosomatyczne (bóle kręgosłupa, migreny),
– praca postrzegana jako zagrożenia dla „ja”.

Istnieje wiele sposobów i technik, które mogą chronić przed wypaleniem zawodowym. Najczęściej polecane w literaturze to:

– poprawne zarządzanie emocjami,
– zredukowanie wagi wydarzeń, poprzez ustanowienie dystansu do nich,
– redukcja niepewności poprzez budowanie samooceny,
– techniki relaksacyjne (np. medytacja).

Celem włączenia do kalendarza świąt nietypowych Dnia Walki z Wypaleniem Zawodowym jest:

• podniesienie świadomości i edukowanie społeczeństwa, uświadomienie pracodawcom skali zjawiska oraz przedstawienia dobrych praktyk, a także wezwanie do zadbania o właściwą kulturę pracy,

• wypracowanie oraz promowanie istniejących dobrych praktyk w zakresie dbałości o zdrowie psychiczne pracowników i zapobiegania syndromowi wypalenia zawodowego i dalszych konsekwencji zdrowotnych,

• wdrożenie programów psychoedukacyjnych wspierających proces rozpoznawania wypalenia zawodowego oraz zapobiegania rozwojowi tego syndromu i dalszego przekształcania się w jednostki chorobowe.

(źródło: www.kalbi.pl)

10.09.2021

10 września – Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

6.09.2021

Zapraszam w środę do Kinoteka PKiN na film i debatę w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

https://zwierciadlo.pl/kultura/523218,1,ludzie-nas-skrzywdzili-wiec-ludzie-musza-nam-pomoc-zapraszamy-na-pokaz-filmu-album-rodzinny-i-debate.read?fbclid=IwAR0UUk3nSy1dJjqYrzN6okDong7MRyliLfT6lBCIKZ4R0Nu72FZAmHlkigQ

16.08.2021

Poznajcie Hanię.
Dla mnie osobiście jest Superbohaterką.
Jak wszystkie dzieci, które w konsekwencji ciężkiej choroby i doświadczenia walki o życie noszą w sobie emocjonalną mądrość, której często brak wielu dorosłym.
Znam Hanię całe jej życie i ze wzruszeniem obserwuję z jaką pogodą ducha i ciekawością świata cieszy się każdym dniem.
W jakimś sensie uczy mnie – choć pewnie o tym nie wie, sic! 😉 – jak czerpać radość z małych cudów codzienności: oddychania, samodzielnego poruszania się, możliwości podejmowania własnych decyzji, doświadczania relacji, w których chcę być.
Pani profesor Haniu, moc serdeczności od wuja!
Jak śpiewał klasyk: ” biegaj, skakaj, lataj, pływaj, w tańcu, w ruchu wypoczywaj!”
💚

8.07.2021
O edukacyjnej i psychoterapeutycznej mocy filmu w pracy z pacjentami i grupami szkoleniowymi opowiadam w ostatnim numerze Biuletynu Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu.
Cały tekst znajdziecie w zakładce Biuletyn na stronie PTPSR:
https://www.ptpsr.pl/wp-content/uploads/2021/02/Polski-Biuletyn-BSFT-nr-3_internet.pdf 
Zapraszam do lektury 🙂

26.06.2021
Z założenia nie pracuję w soboty, ale czasem robię wyjątki, bo kino to moja słabość 😉 i ogromna przyjemność pracy z twórcami filmowymi, reżyserami i scenarzystami nad budową wiarygodnych psychologicznie postaci w ich projektach filmowych.

23.06.2021
Kto ma zdrową więź z ojcem, ten wie jak pierwiastek męski jest ważny, aby uczyć się życia, czerpać z doświadczenia, czuć wsparcie i zbudować w sobie moc płynącą z dobrej męskości ojca.

Kto stracił ojca i miał tą więź, ma co pamiętać i pielęgnować w sobie, aby energia ojca dalej żyła w kolejnych pokoleniach i ważnych relacjach.

Kto nigdy nie miał ojca lub go nie poznał, może przyglądać się dobrym mężczyznom, którzy potrafią przeżywać emocje i je okazywać, aby wziąć dla siebie od mądrych i czułych mężczyzn, dobrą „ojcowską” siłę.

Kto miał ojca i dostał od niego ból i cierpienie ma prawo zrzucić z siebie poczucie winy, jeśli chroniąc siebie, musiał przerwać toksyczną więź.

Kto znalazł ojca w innym dojrzałym mężczyźnie w swoim życiu i dzięki tej więzi zbudował się na nowo, ma prawo cieszyć się tym, jak tylko potrafi.

Są różne oblicza ojcostwa.
Czerpmy siłę i radość z tych, które nas wzmacniają.

22.06.2021
Dziękuję za zaproszenie od TZMO SA oraz Fundacja TZMO SA.
Dziś miałem ogromną przyjemność podzielić się doświadczeniem pracy w projektach dla personelu medycznego, szpitali oraz branży beauty i opowiedzieć o dobrej komunikacji w relacji pacjent/klient – pracownik sklepu medycznego, która podnosi poczucie bezpieczeństwa i zaufania do personelu, aby w możliwie najlepszy sposób umieć zareagować na potrzeby pacjentów i klientów w obszarze ochrony zdrowia i podnoszenia jakości życia, serwując możliwie najlepszy obsługę nastawioną na pacjenta/klienta i sprzedaż doradczą opartą na wartościach oraz inteligencji emocjonalnej.
Oby jak najwięcej takich projektów kierowanych do personelu medycznego.

7.06.2021
W miniony weekend wspólnie z twórcami filmu „Proste rzeczy” reżyserem Grzegorzem Zaricznym i aktorką Magdaleną Sztorc byłem gościem Martyny Harland na zajęciach dla studentów filmoznawstwa Uniwersytetu SWPS opowiadając o możliwościach wykorzystania filmów w edukacji, pomocy psychologicznej i psychoterapii.
Dziękuję za zaproszenie 🙂

2.06.2021
O psychologii dojrzałości i niedojrzałości emocjonalnej mężczyzn w relacjach i związkach opowiadam w rozmowie dla miesięcznika Zwierciadło.

https://zwierciadlo.pl/psychologia/521802,1,mezczyzna-w-typie-piotrusia-pana–nie-potrafi-czy-nie-chce-dorosnac.read 

26.04.2021
W majowym numerze Magazynu Sens Psychologia dla Ciebie opowiadam o psychologicznym syndromie Piotrusia Pana i procesie dojrzewania do emocjonalnej dorosłości.

12.04.2021
Jaki jest współczesny singiel i z czym się mierzy w dzisiejszym świecie relacji?
Odpowiadam m.in. na te pytania w rozmowie dla Wydawnictwa Zwierciadło:
https://zwierciadlo.pl/psychologia/wspolczesny-singiel-jaki-jest-i-czego-poszukuje

5.04.2021
Z książką Natalii de Barbaro jest jak ze spotkaniem z dobrym przyjacielem, dającym swoją uważność i dzielącym się swoją historią, w których możesz przejrzeć się i zobaczyć kawałek własnych doświadczeń.
Pomimo tego, że „Czuła przewodniczka” to głos kobiecy wspierający przede wszystkim kobiety w poszukiwaniu swojej drogi dbania o siebie i zrzucania gniotącego ciężaru różnych presji płynących z przemocowych schematów rodzinnych i kulturowych, to jako mężczyzna słucham tej opowieści, nie chcąc uronić niczego, co jest mi bliskie, bo znane z własnych relacji z kobietami.
W końcu my mężczyźni doświadczamy kontaktu z matkami, siostrami, żonami, partnerkami, córkami, przyjaciółkami, koleżankami, sąsiadkami i często nie mamy pojęcia jaka historia stoi za chłodem, nieśmiałością, poświęceniem, złością, nieufnością, delikatnością, kruchością, agresją, bezsilnością, potrzebą rywalizacji i wieloma postawami przepełnionymi emocjami, których nie rozumiemy lub co gorsza nie chcemy ich uznać albo bagatelizujemy, dając sobie natychmiastowe prawo do ocen, protekcjonalnego tonu, prześmiania czy negowania.
Wsłuchanie się w opowieść o czułej przewodniczce, którą każda kobieta w sobie nosi, choć nie każda zdaje sobie z tego sprawę, nie każda ma z nią kontakt i nie zawsze umie się na niej wesprzeć, dla nas facetów jest okazją do tego, aby skontaktować się ze swoim czułym przewodnikiem czyli sojusznikiem w budowaniu równowagi pomiędzy siłą, a wrażliwością.
Jestem spokojny o to, że to opowieść nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn, którzy mogą czerpać z niej garściami, aby kierować się w stronę wewnętrznego spokoju dzięki równowadze pomiędzy czułością, a chropowatością, której w przepływie kobiecej i męskiej energii tak bardzo wzajemnie od siebie potrzebujemy.
Czytajcie Panowie dla własnego dobra czyli dla zdrowych emocjonalnie relacji z kobietami w Waszych życiach, aby wejść w ich emocjonalny świat, wspierając je wtedy, kiedy potrzebują od Was , aby być wysłuchane i nic więcej nie potrzeba Panowie wtedy robić. Nie trzeba oceniać, radzić, ani rozwiązywać za nie ich problemów, tylko być i wzmacniać poprzez obecność i wiarę w to, że są dla siebie najlepszymi doradcami we wzrastaniu w siłę.
A jeszcze bardziej, niż czytać warto posłuchać w formie audiobooka, w pogłębiającej emocjonalne doświadczenie tej opowieści, dzięki kojącemu głosowi Mai Ostaszewskiej.
„Czułą przewodniczkę” stawiam obok „Biegnącej z wilkami”, „Czasem święta, czasem ladacznica”, „Żelaznego Jana” i „Czasem czuły, czasem barbarzyńca” czyli moich książek drogowskazów na drodze ku budowaniu porozumienia pomiędzy żeńskim i męskim pierwiastkiem.

19.02.2021
Z perspektywy mężczyzny psychologa o tym, z jakiego powodu facetom trudno jest budować zdrowe emocjonalnie relacje i co zrobić, aby to było możliwe.
Do poczytania w marcowym Magazynie SENS Psychologia dla Ciebie.

14.02.2021
O przyczynach przemocy wobec zwierząt w reportażu Radia Łódź:
https://www.radiolodz.pl/broadcast_posts/67588-od-milosci-do-nienawisci-jaki-jest-nasz-stosunek-do-zwierzat-radio-lodz-w-kazdej-sprawie

08.02.2021
W piątek przyjąłem drugą dawkę szczepionki przeciwko COVID – 19.
Przed szczepieniem po raz drugi wypełniłem arkusz wywiadu zdrowotnego, zostałem osłuchany przez przez lekarza kwalifikującego do szczepienia, potem ukłucie igłą, 15 minut czekania na reakcję organizmu i po wszystkim.
Poza bólem mięśniowym wokół wkłucia, który otrzymuje się drugą dobę, nie pojawiły się żadne inne dolegliwości.
Od jutra będę normalnie przyjmował pacjentów z zachowaniem dotychczasowych zasad higieny i jestem spokojniejszy o swoje oraz ich zdrowie, ponieważ podjąłem decyzję o szczepieniu.
Uznaję, że każdy ma prawo mieć swoje pytania, czy wątpliwości dotyczące takiej decyzji i szanuję indywidualne wybory.
Jednocześnie życzę nam wszystkim, abyśmy dbali o wspólne bezpieczeństwo w każdy możliwy sposób, aby czas wirusa skutkujący w tak wiele trudnych konsekwencji zdrowotnych, społecznych, psychologicznych i ekonomicznych dla nas wszystkich jak najszybciej odszedł w zapomnienie.

10.01.2021
O świecie emocji mężczyzn w relacjach z perspektywy mężczyzny psychologa w rozmowie dla wydawnictwa „Zwierciadło”:
https://zwierciadlo.pl/psychologia/czy-mit-mezczyzny-jako-samotnego-wilka-jest-nadal-aktualny

1.01.2021
Wyobraźnia i wrażliwość to moje pierwsze skojarzenia ze sztuką BANKSY.
Dlatego pełni istotną rolę w moim otoczeniu. Przypomina mi, że o to co autentycznie ważne w życiu, trzeba dbać każdego dnia:
o swoje zdrowie,
wewnętrzny spokój,
poczucie sensu tego, co się robi,
odpoczynek i rozwój,
bliskość z
ludźmi, którzy wnoszą radość w nasze życie,
szacunek dla siebie rozumiany jako uważność na korzystanie z własnych możliwości i uznanie dla swoich ograniczeń.
Po to, by nie walczyć ze sobą, lecz być dla siebie wsparciem i traktować się dobrze.
Prace BANKSY często poruszają motyw dziecka, które cierpi, jest pozostawione samo sobie, porzucone, przerażone.
Patrząc na te prace zawsze myślę o tym, że każdy z nas, dorosłych ma w sobie takie emocjonalne dziecko i jakąś historię, która kładzie cień na to, jak w dorosłym życiu potrafimy lub nie umiemy dbać o to, co autentycznie ważne, bo twórczość czyli wyobraźnia i serce oraz wrażliwość zostały kiedyś zranione.
Dla mnie, to jest przesłanie wielu prac BANKSY.
Dlatego nasze wewnętrzne, emocjonalne dziecko potrzebuje, aby o nie zadbać i tego wszystkim życzę na Nowy Rok.
Zadbania o siebie w każdy możliwy i dostępny sposób.
Twórczego otwarcia na rozwój i wrażliwej czułości, na to, by wiedzieć, kiedy trzeba się zatrzymać i odpocząć.

“Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku.
Nie ma dzieci – są ludzie.”

Janusz Korczak

 

24.12.2020
Jak co roku witam tą pieśnią świąteczny czas, ponieważ jest dla mnie symbolem najważniejszego czyli więzi z ludźmi, których kocham, za którymi tęsknię i którzy robią mi życie.
W tym roku posłuchałem sobie Chrisa już kilka razy, inaczej niż w poprzednich latach.
Jeszcze bardziej doceniam relacje, jeszcze mocniej odczuwam jak dobrze jest tęsknić, bo to oznacza, że są ważni ludzie, których mam możliwość otulić tym uczuciem.
W te święta nie spędzę czasu z większością z nich tak jakbym chciał, ale cieszę się, że mam to szczęście tęsknić i wiem, że nie każdy z nas ma ten luksus.
Dlatego tym bardziej życzę Wam, aby te święta były czasem wypełnionym uważnością na te chwile, które możemy spędzić z bliskimi, jeśli mamy ten przywilej, aby ich mieć obok siebie i jednocześnie pobyciem ze wspomnieniami tego, co wnieśli w nasze życie, jeśli fizycznie nie możemy już poczuć ich obecności.
Bądźcie zdrowi, bądźcie blisko ze sobą w każdy możliwy, może metafizyczny, a może kosmiczny sposób.
Spokojnych na tyle, na ile to możliwe Świąt.

1.12.2020
Z ogromną przyjemnością rozpoczynam współpracę z Akademią Scenariopisarstwa StoryLab.pro, gdzie prowadzę zajęcia z psychologii w filmie, edukując przyszłych scenarzystów oraz profesjonalistów z branży filmowej w obszarze projektowania wiarygodnych psychologiczne postaci.
https://storylab.pro/author/robert-milczarek/

25.11.2020
W grudniowym wydaniu Magazynu „Sens Psychologia dla Ciebie” opowiadam o psychologicznych aspektach samotności w relacjach i związkach.

18.11.2020
O psychologii męskiej rywalizacji w na stronach wydawnictwa Zwierciadło:
Męska rywalizacja – Zwierciadło, listopad 2020

14.09.2020
Jak rywalizują współcześni mężczyźni? O co dziś warto walczyć? Wspólnie z psychologiem sportu Dariuszem Parzelskim szukamy odpowiedzi w październikowym numerze miesięcznika SENS Psychologia dla Ciebie.

9.07.2020
W sierpniowym magazynie Sens – Psychologia dla Ciebie: rozmowa ze mną oraz psychoterapeutką Agatą Wilską o lęku w kontekście popkultury i filmów w gatunku horrory, czyli dlaczego lubimy się bać w kinie? Do nabycia w salonach prasowych.

11.05.2020
W ramach Festiwalu Millennium Docs Against Gravity będę miał przyjemność opowiedzieć o terapeutycznej funkcji twórczości:
https://mdag.pl/17/pl/warszawa/news/Pelny-program-DOCS-AGAINST?fbclid=IwAR0G7Rh9dqOWes_WznmHodghVK19Bz65Kgidl2K_VGvPC-4_PyXXXUuhfCE

4.05.2020
Relacje w związkach dla Miesięcznika Zwierciadło:
https://zwierciadlo.pl/psychologia/mezczyzni-przestali-flirtowac-dlaczego-o-relacjach-damsko-meskie-dzis

27.05.2019
Męska siła:
http://www.robertmilczarek.pl/index.php/2019/05/27/meska-sila-refleksje-po-warsztatach-w-nurcie-gestalt-z-peterem-schulthessem/

27.03.2019
„Narcyzi są wśród nas” czyli o życiu z osobowością narcystyczną:
http://www.robertmilczarek.pl/index.php/2019/03/27/narcyzi-sa-wsrod-nas/

10.03.2019
O psychologii relacji: rodzic  – dorastające dziecko na przykładzie filmu „Córka trenera”:
http://seanspsychologiczny.pl/corka-trenera-milosc-pot-i-lzy/

22.02.2019
„Weź rozmawiaj, weź nie hejtuj” czyli o róźnicach pomiędzy krytyką, a hejtem:
http://www.robertmilczarek.pl/index.php/2019/02/22/wez-rozmawiaj-wez-nie-hejtuj/

6.01.2019
O chorobie alkoholowej na przykładzie filmu „Zabawa, zabawa”:
http://seanspsychologiczny.pl/zabawa-zabawa-choroba-alkoholowa-w-wersji-premium/

24.10.2018
O zespole stresu pourazowego – PTSD na przykładzie filmu „53 wojny”:
http://seanspsychologiczny.pl/53-wojny-zyc-lub-umrzec-razem-z-toba/

23.10.2018
O sposobach przechodzenia przez żałobę na przykładzie filmu „Pierwszy człowiek”:
http://seanspsychologiczny.pl/pierwszy-czlowiek-jak-daleko-siega-milosc/

29.09.2018
O wpływie technologii na relacje międzyludzkie na przykładzie filmu „Searching”:
http://seanspsychologiczny.pl/searching-w-poszukiwaniu-bliskosci-w-cyfrowym-swiecie/

17.05.2018
O kryzysach rodzicielstwa na przykładzie filmu „Tully”:
http://seanspsychologiczny.pl/tully-krew-pot-i-macierzynskie-lzy/

15.01.2018
O neurozach współczesności na przykładzie filmu „Atak paniki:
http://seanspsychologiczny.pl/atak-paniki-histerie-i-leki-wspolczesnosci/

12.01.2018
O traumie na przykładzie filmu „Gniew:
http://seanspsychologiczny.pl/gniew-przejmujace-studium-traumy/

27.11.2017
O manipulacji i osobowości o rysie socjopatycznym na podstawie filmu „Miss Sloane”:
http://seanspsychologiczny.pl/miss-sloane-brutalny-instruktaz-polityki/

25.11.2017
O tym jaki wpływ ma na nas system rodzinny na przykładzie filmu „Cicha noc”:
http://seanspsychologiczny.pl/cicha-noc-rodziny-portret-wlasny/

15.11.2017
O genezie uzależenienia i terapii uzależnień na przykładzie filmu „Najlepszy”:
http://seanspsychologiczny.pl/najlepszy-ekstremalny-trening-zycia/

6.11.2017
O sposobach wyrażania emocji na przykładzie filmu ‚Borg / McEnroe”:
http://seanspsychologiczny.pl/borg-mcenroe-braterstwo-rakiet/

25.09.2017
O procesie przechodzenia przez traumę na przykładzie filmu ‚Ptaki śpiewają w Kigali”:
http://seanspsychologiczny.pl/ptaki-spiewaja-w-kigali-jest-zycie-po-koncu-swiata/

27.08.2017
O zasadach dobrej komunikacji w relacji dorosły – dziecko na przykładzie filmu „Obdarowani”:
http://seanspsychologiczny.pl/obdarowani-gifted-lekcja-dla-doroslych-jak-sie-komunikowac-i-nie-komunikowac-z-dziecmi/

26.07.2017
O psychologicznych problemach wieku dorastania na przykładzie serialu „Trzynaście powodów”:
http://seanspsychologiczny.pl/serial-netflix-trzynascie-powodow-porcelanowy-swiat-dorastania/

24.07.2017
O przełamywaniu rutyny i potrzebie pielęgnowania emocji między partnerami w związku na przykładzie filmu „Paryż może poczekać”:
http://seanspsychologiczny.pl/paryz-moze-poczekac-paris-can-wait-z-zyciem-czekac-nie-ma-co/

19.07.2017
O kryzysie i samotności w związku na przykładzie filmu „Wspomnienie lata”:
http://seanspsychologiczny.pl/wspomnienie-lata-na-transatlantyk-2017-tragedie-antyczne-w-rodzinnej-codziennosci/

18.07.2017
O miłości dojrzałej i pielęgnowaniu kobiecości dojrzałej na przykładzie filmu „50 wiosen Aurory’:
http://seanspsychologiczny.pl/50-wiosen-aurory-na-transatlantyk-2017-milosc-nie-slyszala-o-metryce/

16.07.2017
O dysfunkcjach rodzinnych i psychologicznych mechanizmach obronnych dorastającej młodzieży na przykładzie filmu „American Honey”:
http://seanspsychologiczny.pl/american-honey-na-transatlantyk-2017-uciec-aby-przetrwac/

9.07.2017
O kryzysie wieku średniego na przykładzie filmu „Facet do wymiany”:
http://seanspsychologiczny.pl/facet-do-wymiany-rockn-roll-wygladasz-wiec-jestes/

3.07.2017
O potrzebie międzypokoleniowego porozumienia na przykładzie filmu „W starym dobrym stylu”:
http://seanspsychologiczny.pl/w-starym-dobrym-stylu-czyli-jak-wazne-jest-miedzypokoleniowe-porozumienie/

1.07.2017
O dobroczynnym wpływie zwierząt na nasze zdrowie i życie – polecam filmy o takiej tematyce dla całej rodziny:
http://seanspsychologiczny.pl/o-relacji-czlowieka-z-psem-w-kinie-co-dostajemy-od-czworonoznych-przyjaciol/

16.06.2017
O poszukiwaniu równowagi życiowej na przykładzie filmu „Tony Erdmann”:
http://seanspsychologiczny.pl/toni-erdmann-tragikomedia-ku-przestrodze-pedzisz-czy-zyjesz/